Producent

W naszym sklepie internetowym nasiona arbuza dostępne są wielu odmianach. Odmiana Crimson Sweet wydaje owalne, duże owoce o bardzo słodkim i soczystym miąższu. Arbuz Rosario niezastąpiony w uprawie na terenie naszego kraju, dzięki swojej odporności na niekorzystne warunki klimatyczne, wydaje owoce nieco mniejsze, ale równie smaczne. Arbuz Sugar Baby, uprawiany głównie pod osłonami, cieszy dużymi, okrągłymi owocami o ciemnozielonej skórce, miąższ ma soczysty różowo-czerwony. Arbuzy późnej odmiany Klondike charakteryzują się bardzo dużymi owocami kształtu cylindrycznego, cieszą smakiem nieco dłużej niż pozostałe. A może arbuz z żółtym miąższem? Chcąc wyhodować takiego arbuza, polecamy nasiona arbuza odmiany Janosik.

Arbuz charakterystyka

Arbuz, inaczej zwany kawonem jest soczysty i orzeźwiający, nie ma jednak dużych wartości odżywczych. W przeważającej części składa się z wody, zawiera niewielką ilość witamin i składników mineralnych. Jednakże, owoce arbuza posiadają przeciwutleniacze, które hamują rozwój komórek nowotworowych i opóźniają procesy starzenia. Zawierają, również cytrulinę, czyli bardzo istotny aminokwas, który wspomaga pracę serca, regenerację mięśni, obniża poziom zmęczenia, dodając wigoru całemu ciału.

Arbuzy uprawiane w przydomowym ogródku osiągają mniejsze rozmiary niż te spotykane w sklepach i na targach. Aczkolwiek przy odpowiedniej uprawie, nawożeniu, podlewaniu i pielęgnacji swój mało okazały rozmiar, potrafią zrekompensować nam lepszym, wyrazistszym smakiem.      

Uprawa arbuza

Arbuzy mają najwyższe spośród roślin dyniowatych wymagania co do ciepła i nasłonecznienia. Dodatkowo potrzebują dużych ilości wody w glebie, lecz suchego powietrza. Uprawa ich w naszym klimacie, najlepiej sprawdza się pod osłonami. Arbuzy wymagają gleby żyznej, ciepłej, przepuszczalnej, na przewiewnym stanowisku. Na działce najlepiej je uprawiać na ziemi kompostowej. Nasiona arbuza powinno się wysiewać do inspektów od końca lutego do połowy marca. Arbuzy przesadza się na miejsca stałe w drugiej połowie maja. Kawon wymaga szerokiej rozstawy, ponieważ zajmuje dużo przestrzeni, wskazane jest zachować metr odległości pomiędzy sadzonkami. Pamiętajmy, że arbuzy to rośliny wyjątkowo ciepłolubne, ich wzrost ustaje przy temperaturze poniżej 15 oC, a przymrozek niszczy roślinę. Dla prawidłowego rozwoju kawon potrzebuje temperatur z zakresu 18-28oC. Dlatego też niezwykle istotnym jest uprawiać go w szklarniach, tunelach foliowych czy szklanych kloszach. Gdy zawiązki owoców podrosną, zostawia się jednej roślinie 4-5 owoców, a pozostałe usuwa się dla prawidłowego rozwoju najbardziej rokujących, dodatkowo końce pędów uszczykuje się, pozostawiając za zawiązkiem owocowym 2-3 liście. Oprócz tego wycina się pędy nieowocujące i słabe. Arbuz wymaga regularnego podlewania, najlepiej ciepłą, ale nie gorącą wodą. Sadzonki do momentu kwitnienia wymagają stosowania nawozów zawierających azot, natomiast kiedy zaczynają, kwitnąć stosujemy nawozy zawierające fosfor i potas. Uprawa narażona jest na następujące choroby i szkodniki: szara pleśń, mączniak, ślimak, mszyca, przędziorek. Dlatego warto, jest stosować odpowiednie środki ochrony roślin.

Zbiór arbuza

Arbuz w miarę dojrzewania nie daje nam sygnałów gotowości do spożycia. Kawony nie miękną, nie zmieniają zabarwienia ani nie nabierają aromatu. Jednakże dojrzałość arbuzów można poznać po tym, że przy silnym ściśnięciu ich w dłoniach wydają charakterystyczny chrzęst.