Producent

Termin siewu

W ofercie naszego sklepu internetowego znajdą Państwo nasiona buraka ćwikłowego okrągłego i podłużnego. Wśród okrągłych buraków możemy znaleźć odmianę Czerwona Kula. Jest jedną z najchętniej wybieranych odmian, ze względu na krótki okres wegetacji i wysokie plony. Wyróżnia się smacznym miąższem i regularnymi zgrubieniami korzeniowymi. Idealna odmiana na soki i przetwory. Kolejny burak to odmiana Okrągły Ciemnoczerwony, który idealnie nadaje się na zbiór letni. Gwarantuje duże plony i świetnie przechowuje się zimą. Posiada niewyraźne pierścienie w przekroju. Jest odmianą niewymagającą, a swój wyjątkowy smak zawdzięcza sporej ilości cukru. Nochowski to burak wczesny, bardzo plenny o bardzo pięknym ciemnowiśniowym miąższu. Okres jej wegetacji wynosi 110 dni. Jest to odmiana buraka o dużej zawartości cukrów i betaniny. Kolejną odmianą jest Burak Egipski o bardzo charakterystycznym spłaszczonym korzeniu. To odmiana wczesna, plenna o mocnym czerwonym i słodkim smaku. Burakiem o wysokiej zawartości betaniny jest odmiana Patryk. Okres wegetacji tej odmiany wynosi 120-130 dni. Wyróżnia się mocno czerwoną barwą i lekko zarysowanymi pierścieniami. Inna popularna odmiana nasion buraka ćwikłowego okrągłego to Astar. Charakteryzuje się krótkim okresem wegetacji i płytko zagłębionymi korzeniami. 

Odmiany podłużne to Burak Opolski, który jest jedną z najstarszych odmian buraka ćwikłowego o karminowoczerwonym miąższu. Regulski Cylinder to burak wczesny gotowy do zbioru po około 100 dniach. Kolejna odmiana podłużna to Rywal, uniwersalna i bardzo smaczna o gładkich korzeniach. Ma cienką i delikatną skórkę, nie wykazuje tendencji do tworzenia pierścieni.

W naszej ofercie znajdziecie również Państwo buraki liściowe w odmianie Lucullus. Charakterystyczne są tu liście biało-zielone i dość grube. Kolejna odmiana to Rhubarb Chard o dużych, karbowanych, różowo-zielonych liściach.

W sprzedaży posiadamy również nasiona buraków pastewnych w odmianie Solidar i Krezus.

Charakterystyka buraków

Nasiona buraka to jedne z najchętniej kupowanych warzyw uprawnych. Nic w tym dziwnego, w końcu jest niezwykle zdrowy i przydatny do wielu dań. Burak należy do rodziny szarłatowatych i jest chętnie wykorzystywanym warzywem w polskiej kuchni. To główny składnik barszczu czerwonego, botwinki, sałatek czy popularnych buraczków do obiadu i ćwikły. Burak jest również głównym składnikiem dań na Wigilię.

Jest niskokaloryczny, gdyż w 100 gramach znajdują się jedynie 43 kalorie. Zawiera również wiele witamin, takich jak: A, C, E i K oraz witaminy z grupy B. W buraku można znaleźć wiele soli mineralnych, np. cynk, chlor, bor, magnez, sód, mangan, potas, kobalt i żelazo. Jest szczególnie polecany dla osób leczących anemię, ze względu na wysoki poziom żelaza oraz dla wsparcia układu sercowo-naczyniowego. Pomaga usuwać homocysteinę z krwi, której nadmiar przyczynia się do powstawania chorób serca. Co więcej, buraki regulują ciśnienie krwi i pomagają usuwać zły cholesterol. Okazuje się, że warzywo to jest szczególnie polecane w celu ochrony organizmu przed nowotworem. Wysoka zawartość betainy (naturalnego przeciwutleniacza) pomaga usuwać wolne rodniki, zapobiegając uszkodzeniom DNA. Dlatego osoby cierpiące na nowotwory powinny pić sok ze świeżych buraków. Warzywo to polecane jest także w celu wsparcia organizmu w walce z wirusami oraz w celu łagodzenia przykrych objawów menopauzy.

Uprawa buraka

Burak ćwikłowy, podobnie jak botwinka nie ma wysokich wymagań odnośnie gleby, jednak najlepsze plony można uzyskać na ziemiach piaszczysto-gliniastych, zasobnych w wapń i próchnicę. Wysiewany jest bezpośrednio do gruntu od kwietnia do czerwca. Kiełkuje w temperaturze 8 stopni. Najlepszą temperaturą do ich wzrostu jest 15-18 stopni, a siewki są wrażliwe na przymrozki. Kiedy burak zostanie zasiany za gęsto, należy go przepikować. Buraki należy zasilać nawozami z borem i magnezem, i nie uprawiać ich zaraz po sobie i szpinaku. Buraki dobrze rosną po warzywach kapustnych. Świetnie rosną również na stanowiskach słonecznych, nie są wrażliwe na brak wody. Najwięcej wilgoci potrzebują w momencie kiełkowania oraz formowania korzeni. Warzywo to wysiewa się w rzędy, co 25-30 cm i na głębokość 2-3 cm. Wśród najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych należy wymienić podlewanie (poprzez deszczowanie), odchwaszczanie, przerywanie i spulchnianie gleby.

Szkodniki i choroby buraka

Burak narażony jest na wystąpienie wielu chorób, dlatego tak istotne jest, aby stale kontrolować stan swojej uprawy. Od posadzenia nasion buraka do jego zbiorów. Wśród popularnych chorób buraka należy wskazać;

  • chwościk buraka – choroba grzybowa objawiająca się brunatnymi plamkami o czerwonej obwódce;

  • zgorzel siewek buraka – wywoływany przez grzyby, które atakują nasiona. Prowadzi to do zmniejszenia plonów, gdyż siewki zaczynają więdnąć;

  • zgnilizna korzeni – choroba grzybicza, która prowadzi do gnicia roślin;

  • alternarioza buraka – atakuje osłabione liście, objawia się pofalowanymi plamami w kolorze lekko brązowym;

  • żółtaczka buraka – przenoszona przez mszyce. Prowadzi do pojawienia się żółtych lub pomarańczowych plam, przez co liście stają się kruche i podatne na uszkodzenia.

Buraki narażone są także na wystąpienie szkodników. Wśród nich wyróżniamy:

  • mątwika burakowego – to szkodnik, który prowadzi do więdnięcia roślin;

  • pchełkę burakową – chrząszcz, który uszkadza liście;

  • śmietkę burakową – larwy wygryzają liście, co prowadzi do zmiany koloru liści, ich brązowienia i zamierania;

  • mszyce – owady, które wysysają sok z liści, deformują je i wpływają negatywnie na ich wzrost. Co ważne, potrafią przenosić choroby grzybowe.

W przypadku chorób i szkodników możliwe jest zastosowanie specjalnych środków ochrony roślin. Bardzo ważne jest, aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki wzrostu. Wybierać nasiona buraka od zaufanych sprzedawców. Należy odpowiednio dobrać stanowisko oraz zastosować się do zasad płodozmianu. Nie powinno się sadzić buraków rok po roku na tej samej ziemi. Nie warto sadzić ich również w miejscach, gdzie rosły rośliny kapustowate oraz ziemniaki. Najlepszym przedplonem dla nasion buraka jest czosnek, rośliny dyniowate, bobowate oraz zboża. Nasiona buraka można wysiewać obok kapusty, grochu, ogórków, rzodkiewek czy kalarepy. Dobrze będą rosnąć obok truskawek i czosnku, kolendry, kopru, kminku. Należy unikać szpinaku, marchewki, szczypiorku, ziemniaków i pomidorów. Ważna jest także stała kontrola uprawy, co pozwoli na szybką reakcję w sytuacji problemów. Warto także pamiętać, aby dobrze przygotować podłoże, usunąć pozostałości innych roślin, a narzędzie wykorzystywane w pracach ogrodniczych dobrze czyścić. Dzięki temu zapobiegniemy przenoszeniu chorób.

Zbiór buraka

Buraki zbierane ręcznie powinny być w dni bezdeszczowe. Na zbiór pęczkowy w terminie od czerwca do lipca, do bezpośredniego spożycia, kiedy korzenie mają 5-10 cm, na konserwowanie 2-6 cm, na przetwory 5-8 cm. Do długotrwałego przechowywania buraki zbiera się, kiedy osiągną średnicę około 10 cm, najlepiej na przełomie września i października. Należy je pozbawić liści i zadbać o to, aby przechowywane były jedynie sztuki zdrowe, bez uszkodzeń. Najlepszym miejscem do przechowywania są kopce, w temperaturze 1-2 stopni Celsjusza o wysokiej wilgotności powietrza.