Producent

Nasz sklep internetowy w swojej ofercie posiada nasiona grochu w wielu odmianach. Jedną z nich jest Cud Kelvedonu. To najpopularniejsza odmiana grochu, bardzo plenna, wczesna, zielona, o smacznych nasionach. Wegetuje w okresie od około 70 do 80 dni. Groch o nazwie Telefon jest odmianą późną, choć bardzo plenną. Ze względu na wysokie łodygi wymaga podpór. Co ważne, jest odmianą nasion grochu, która idealnie nadaje się do uprawy amatorskiej. Cukrowa odmiana grochu to Bajka, która charakteryzuje się dużym rozmiarem, który może wynosić nawet 1,5 metra oraz Groch Hetman o delikatnych i soczystych strąkach. Groch Hetman wegetuje po około 80 dniach od siewu. Kolejną odmianą grochu jest Ambrosia bardzo słodki i smaczny. To bardzo łatwa i plenna odmiana grochu, która będąc w fazie dojrzałości może, być spożywana nawet na surowo. Nefryt to groch bardzo plenny i średnio wczesny. Niezwykle łatwy w uprawie o smacznych nasionach. W poszukiwaniu najwcześniejszej odmiany grochu należy zwrócić uwagę na odmianę Sześciotygodniowy. W sprzedaży posiadamy również groch Iłówiecki to odmiana średnio wczesna i wysoko plenna, o bezwłóknistych strąkach. Inną wyjątkową odmianą jest Meteor Dziekanowski, który jest uprawiany w celu pozyskiwania nasion. Jest niezwykle plenny i bogaty w białko. W ofercie mamy jeszcze wiele innych odmian.

Charakterystyka grochu

Groch jest rośliną strączkową o niezwykłych właściwościach zdrowotnych i wartościach odżywczych. Należy do rodziny bobowatych i wyróżnia się wysoką zawartością białka oraz błonnika pokarmowego. To ogromne źródło białka, ale także żelaza, wapnia, potasu, magnezu i fosforu. Zawiera również wiele cennych witamin np. A, C, E i K, ale także witaminy z grupy B. Mnogość witamin i soli mineralnych sprawia, że jest to roślina polecana w celu wsparcia odporności i działania układu nerwowego. Zapobiega stanom lękowym, wspomaga leczenie nerwicy i depresji oraz łagodzi skutki stresu. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy sprawia, że warzywo to powinny spożywać osoby leczące się na nowotwory piersi, trzustki, prostaty, płuc czy na białaczkę. Groch skutecznie zapobiega również rozwojowi raka jelita grubego. Groch jest składnikiem wielu sałatek i zup. To warzywo o dużej zawartości białka, dlatego polecane jest szczególnie weganom i wegetarianom.

Wyróżnia się dwa rodzaje grochu: cukrowy i łuskowy. Pierwszy jest jadalny w całości, również na świeżo, a wszystko przez brak twardej powłoki w strąkach. Z kolei groch łuskany nadaje się do spożycia dopiero po całkowitym wykształceniu strąków i nasion. Zbiera się go na suche nasiona, które oczyszcza się z łuski. Strąk nie nadaje się do spożycia.

Uprawa grochu

Do uprawy grochu najlepiej wybierać miejsca o ziemi żyznej, zasobnej w wapń i przepuszczalnej. Najlepiej siać go w 2 roku po oborniku. Nasiona grochu wysiewa się wczesną wiosną, kiedy gleba obeschnie ( najwcześniej na końcu marca, a najpóźniej w połowie kwietnia). Groch jest rośliną, która najlepiej rośnie, gdy pogoda jest chłodna z odpowiednią ilością opadów. Zbyt duży upał i susza wpływają na przyśpieszenie plonów, jednak obniżają ich ilość i wpływają na jakość strąków.

Nasiona grochu należy wysiewać w rzędach, w zależności od odmiany od 20 do 30 cm, na głębokość 3-4 cm. Kiedy ma 5 cm, należy podsypać go saletrą, a kiedy osiągnie wysokość 15 cm, należy przygotować podpórki, a przy 20 cm warto nachylić je w stronę podpórki. Warto wiedzieć, że im wcześniejszy siew tym większe plony, jednak należy uważać na glebę zbyt wilgotną i niedostatecznie ogrzaną. Nasiona grochu wysiane do takiej ziemi będą podatne na choroby grzybowe. Dodatkowo będą dużo wolniej kiełkowały, co może opóźnić plony. Nasiona grochu, warto posadzić pod koniec marca, jednak nie później jak w połowie kwietnia.

Wśród zabiegów należy wyróżnić odchwaszczanie i podlewanie w czasie suszy. Dla lepszego wzrostu grochu można pomyśleć także o nawożeniu. Warto zabezpieczyć wysiany groch przed ptakami, za pomocą gałęzi.

Szkodniki i choroby grochu

Choroby grochu to: aksychtoza, mączniak prawdziwy i rzekomy oraz rdza. Warto zabezpieczyć i kontrolować swoją uprawę oraz zapobiegać ich wystąpieniu poprzez właściwą pielęgnację, używanie czystych narzędzi i wybór nasion grochu od sprawdzonego sprzedawcy. Dodatkowo uprawa grochu narażona jest na szkodniki takie jak: mszyce, ślimaki, oprzędzik pręgowany, strąkowce, zmienik lucernowiec. Podstawową kwestią jest, aby nie sadzić grochu po pomidorach, fasoli, cebuli i porze. Najlepiej wybrać ziemię po sałacie, kalarepie, marchwi, rzodkiewce, koprze czy warzywach kapustnych. Należy pamiętać, aby obok grochu nie sadzić warzyw cebulowych takich jak: czosnek, cebula, szczypiorek, por, szalotka, gdyż ich zapach wpływa hamująco na wzrost grochu.

Zbiór grochu

Groch zbierany na zielono jest najczęściej w maju, czerwcu lub lipcu. Wszystko zależy od odmiany. Strąki zbiera się stopniowo, kiedy są jeszcze zielone, a nasiona soczyste. Najlepiej co kilka dni, a w czasie upałów codziennie. Kiedy strąki żółkną, nie powinny być zbierane do jedzenia na zielono, lecz należy zostawić je na nasiona. Najlepiej na początku sierpnia zebrać je uważając, aby nie wysypały się z podeschniętych strąków.