Producent

Nasz sklep internetowy oferuje nasiona kapusty w wielu odmianach. Kapusta biała to odmiana Kamienna Głowa, dość późna o okresie wegetacji 130-150 dni. Wyróżnia się doskonałym smakiem i dużymi główkami o wadze nawet 4 kilogramów. Amager Polana to główki o woskowym nalocie i lekko spłaszczone. Są wyjątkowo odporne na pękanie, a ich smak zachwyca wielu. Biała kapusta to również odmiana Ditmarska Najwcześniejsza, jak sama nazwa wskazuje, jest odmianą bardzo wczesną o kulistych i jasnozielonych główkach. Jej okres wegetacji wynosi tylko 50-55 dni. Wśród innych białych odmian nasion kapusty wyróżnia się Sława z Gołębiewa. To średnio wczesna kapusta o zwięzłych i twardych główkach o masie do 3 kg. Jest uniwersalna i bardzo plenna. Nadaje się do kwaszenia i bezpośredniego spożycia.

Spośród czerwonych odmian kapusty wyróżnić można Rufus. Odmiana kulista, duża i średnio wczesna. Okres wegetacji wynosi 95-105 dni. Haco to nasiona kapusty wczesnej o średniej wielkości główkach, idealna na sałatki i do dekoracji potraw. Jedną z najsmaczniejszych odmian kapusty czerwonej jest odmiana Kalibros, to bardzo słodki i łagodny smak, dlatego jest jedną z najchętniej wybieranych odmian. Inną i bardzo popularną odmianą kapusty czerwonej jest Langedijker Dauer 2. Jest to późna i bardzo smaczna o masie główek nawet do 4 kg.

Kapusta włoska do odmiana Langedijska. Jej główki osiągają masę od 2 do 4 kilogramów. Odmiana późna, świetna do przechowywania. Wśród odmian kapusty pekińskiej wyróżnić można Bristol, to kapusta wczesna, niezwykle smaczna o jędrnych i elipsowatych główkach. Capitol jest jedną z najwcześniejszych odmian pekinki. Jej główki osiągają masę do 2 kg. Średnio wczesna odmiana to Elza o niesamowitym smaku, tak, jak odmiana Michihili. Tworzy ona główki zwarte o średniej wielkości. Inną równie popularną odmianą kapusty pekińskiej jest Polstar odmiana mieszańcowa, średnio wczesna o okresie wegetacji 60 dni.

W naszej ofercie znajdzie Państwo również kapusty brukselki w odmianie Long Island, zwięzłe o ciemnozielonym kolorze. To wysoce plenna odmiana nasion kapusty brukselki. Wegetuje po około 95-100 dniach. Casiopea to jasnozielone główki, jędrne i zwarte. To odmiana średnio późna o okresie wegetacji 155 -165 dni.

W naszym sklepie oferujemy również nasiona kapusty ozdobnej, które idealnie sprawdzą się do dekoracji potraw czy jako kwiat cięty.

Charakterystyka kapusty

Kapusta zaliczana jest do rodziny kapustowatych. Jest warzywem niskokalorycznym, gdyż w 100 g posiada jedynie 29 kcal. Jest chętnie wykorzystywanym warzywem do różnorodnych potraw, bez których nie istniałaby kuchnia polska, np. do gołąbków czy bigosu. To również cenny składnik zup, sałatek i surówek, a nawet fast foodów. Zawiera dużo cennych składników mineralnych, takich jak: fosfor, potas, siarka, miedź, wapń i mangan. To również duże ilości żelaza i witamin z grupy B, ale także witaminy C, A, E i K. Kapusta idealnie wzmacnia odporność oraz zapobiega rozwojowi infekcji. Łagodzi również dolegliwości układu pokarmowego. Kapusta stymuluje produkcję kwasu żołądkowego, dlatego o spożywaniu jej soku powinny pomyśleć osoby, które chcą złagodzić swoje dolegliwości żołądkowe, poprawić trawienie. Co ważne, doskonale goi również wrzody żołądka. Świetnie wpływa również na pracę nerek i woreczka żółciowego. Sok ze świeżych liści kapusty białej jest polecany w leczeniu wrzodów żołądka oraz w celu odtruwania organizmu. Okazuje się, że kapusta włoska i brukselka posiadają więcej witamin niż kapusta biała. Są bogatym źródłem naturalnych przeciwutleniaczy, które wymiatają z organizmu szkodliwe toksyny. Liście białej kapusty w medycynie ludowej były chętnie wykorzystywane do okładów w celu leczenia dolegliwości związanych z reumatyzmem.

Uprawa kapusty

Kapusty, zarówno biała, czerwona, jak i włoska najlepiej rozwijają się w temperaturze 15-18 stopni Celsjusza. Zbyt niska lub wysoka temperatura źle wpływa na rozwój kapusty. Zarówno kapusta czerwona, jak i biała nie mają dużych wymagań odnośnie gleby, jednak preferują podłoża gliniaste. Potrzebują również dużo wilgoci. Kapusta nie powinna być siana w miejscach, w których rosły inne warzywa kapustne. Podłoże warto nawieźć obornikiem i zasilić magnezem. Najlepiej przygotować rozsady w domu, które należy wysadzić, gdy mają około 4 liści i 10 cm wysokości. Bardzo ważne jest jej podlewanie i odchwaszczanie gleby. Kapusta wykazuje duże zapotrzebowanie na azot, jednak nie zaleca się sadzić jej na ziemi uprzednio zasilanej obornikiem.

Kapusta pekińska może być sadzona wprost do gruntu lub z wcześniej przygotowanej rozsady. Uprawa kapusty pekińskiej możliwa jest dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Można wysiać ją w marcu pod osłoną, a do gruntu sadzić w kwietniu lub maju. Możliwe jest także wysianie nasion kapusty do pojemnika w lipcu i przesadzenie do gruntu w sierpniu. W sytuacji, kiedy chcemy sadzić kapustę pekińską wprost do gruntu, można wysiać nasiona w kwietniu – na zbiór wiosenny lub w sierpniu – na zbiór jesienny. Nasion kapusty nie wolno wysiewać po roślinach z rodziny kapustowatych. Nasiona kapusty sieje do gruntu na 1,5 cm w rozstawie 40 cm między rzędami i 30 cm w rzędach. Kapusta pekińska ma spore wymagania odnośnie minerałów, a także wykazuje duże zapotrzebowanie na wilgoć. Warto zapewnić jej żyzną i próchniczą glebę. Najlepiej jeśli pH będzie wynosić około 6,5-7,2. Można sadzić ją w ziemi w pierwszym roku po oborniku lub po kompoście. Koniecznie należy pamiętać o podlewaniu, szczególnie jeśli mamy do czynienia z suszą oraz o odchwaszczaniu.

Brukselka jest rośliną odporną na niskie temperatury. Potrzebuje dobrze spulchnionej gleby, zasobnej w próchnicę. Do uprawy brukselki najlepiej wybierać podłoża gliniaste o neutralnym pH. Nasiona kapusty brukselki sadzi się bezpośrednio do gruntu w połowie kwietnia do końca maja. Możliwe jest także przygotowanie rozsady. Przez wzgląd na zdolność do mocnego rozrastania się zaleca się, aby odstępy między roślinami wynosiły minimum 50 cm. Brukselka najlepiej rośnie obok grochu, selera, rzodkiewki, szpinaku i ogórków. Nie zaleca się, aby obok niej rosły rośliny z rodziny kapustowatych. Należy dbać o wilgotne podłoże i zapewnić dostęp do chłodniejszego powietrza oraz zapewnić właściwą wentylację, aby zapobiegać rozwojowi szarej pleśni. Warto pamiętać o tym, że brukselka tak, jak inne rośliny z rodziny kapustowatych może być siana na tym samym miejscu po około 3 latach.

Szkodniki i choroby kapusty

Kapusta jest warzywem, które narażone jest na rozwój szkodników i chorób. Wśród chorób wyróżnia się czarną zgniliznę kapusty, czerń krzyżowych, kiłę kapusty, szarą pleśń, zgniliznę twardzikową i mączniaka prawdziwego. Najczęstszą przyczyną takich chorób jest brak zmianowania w uprawie kapusty. Należy pamiętać, aby zniszczyć chore rośliny, usuwać chwasty i podejmować działania profilaktyczne. Koniecznie należy zapobiegać ich rozwojowi poprzez stałą kontrolę. Bardzo ważne jest również, aby wybierać nasiona kapusty ze sprawdzonych miejsc, w których sprzedawane są nasiona wysokiej jakości. Ogromne problemy z chorobami można zwalczać środkami ochrony roślin, które znajdziemy w sklepach ogrodniczych.

Szkodniki kapusty to kolejny problem dla wszystkich hodowców tego popularnego warzywa. Uprawę kapusty najczęściej atakują mszyce, śmietki kapuściane, bielinki i piętnówki. Najczęstszą przyczyną pojawienia się szkodników jest zachwaszczenie upraw i ciężkie warunki jak wysokie temperatury i duża wilgotność. Należy stale kontrolować uprawy, a w razie konieczności sięgnąć po specjalnie przeznaczone do tego preparaty chemiczne.

Zbiór kapusty

Kapustę zbiera się, gdy osiągnie wielkość charakterystyczną dla danej odmiany. Najczęściej jest to okres od sierpnia do listopada. Do przechowywania wybiera się kapustę z 4-6 liśćmi ochronnymi, bez uszkodzeń. Przechowuje się ją w niskiej temperaturze i wysokiej wilgotności powietrza. Kapustę pekińską zbiera się od października do listopada. Do przechowywania nadaje się pekinka zbierana w pogodę suchą. W trakcie zbioru należy ucinać zgniłe liście i przycinać głąb. Kapustę pekińską przechowuje się w chłodnym i ciemnym miejscu o dużej wilgotności powietrza. Brukselkę zbiera się, gdy posiada twarde i ścisłe główki, najczęściej w listopadzie. Najlepiej zbierać ją tuż po pierwszych przymrozkach, gdyż wtedy wyróżnia się łagodniejszym smakiem. Nie nadaje się jednak do długiego przechowywania. Co najwyżej kilka dni, najlepiej w lodówce. Można ją zamrozić, dzięki czemu zachowa swoje wszystkie walory odżywcze i smakowe.