Producent

W naszym sklepie internetowym oferujemy nasiona papryki słodkiej i ostrej. Wśród odmian słodkich wyróżnić można paprykę Balladyna. To odmiana średnio wczesna w kolorze czerwonym, polecana szczególnie do uprawy w tunelach foliowych i w polu. Barbórka wyróżnia się krótkim okresem wegetacji. To odmiana wczesna, szczególnie polecana do uprawy w tunelach. Papryka o ładnym połysku to Jolanta, odmiana średniowczesna i wysoko plenna. Idealna do uprawy pod osłonami. Żółta papryka to odmiana Kasia, wczesna o lśniącej skórce i słodkim smaku oraz Telimena o dużych wymaganiach termicznych i Oliwia wysokoplenna i słodka. Wśród żółtych odmian wyróżnić można paprykę Calipso i Corno di Toro Giallo o stożkowatym kształcie. Odmiana nasion papryki Calipso jest bardzo plenna, wydaje słodkie i mięsiste owoce. Z kolei Corno di Toro Giallo jest łagodna w smaku, słodka, krucha i bardzo soczysta. Papryka w kolorze pomarańczowym o grubej ściance to odmiana średnio wczesna o nazwie Etiuda. Jedną z najbardziej cenionych i popularnych odmian jest Iga. Świetnie nadaje się do uprawy w polskim klimacie, a jej owoce kształtem przypominają pomidory, tak jak odmiana Oleńka. To odmiana nasion papryki silnie spłaszczona i mocno żebrowana. Jej owoce osiągają wagę około 90 gramów. Bardzo apetyczne, prezentują się rewelacyjnie i tak właśnie smakują. Papryka Ożarowska to gruby i soczysty miąższ o słodkim smaku. Odmiana ta osiąga dość duże rozmiary i jest wysoko plenna. Owoce o trójkątnym kształcie, dorodne i idealne do dekoracji posiada odmiana Mercedes. Tworzy owoce o trójkątnym kształcie, niezwykle smaczne i dorodne. To nasiona papryki średniowczesnej, idealnej do uprawy w nieogrzewanych tunelach. Odmiana wczesna Kaskada jest idealna do uprawy w nieogrzewanych tunelach, owoce tej papryki osiągają rozmiar do 270 gramów. Bogna to papryka, która dojrzewa w trzech kolorach. To grube i mięsiste ścianki owocu, który idealnie nadaje się na przetwory. Bardzo intrygującą papryką o ciemnofioletowych owocach jest odmiana Nokturn. Jej owoce są niezwykle dekoracyjne, a przy tym bardzo smaczne. Papryka Lena to owoce w kształcie stożka, przeznaczona do uprawy w tunelach. Owoce w kolorze kremowo-żółtej wydaje odmiana Zorza. Wydaje słodkie papryki, o stożkowatej budowie. Poszukując odmiany odpornej na niesprzyjające warunki klimatyczne, warto zainteresować się odmianą Robertina. Jest bardzo plenna i wegetuje wyjątkowo wcześnie. Kolejną słodką odmianą, którą proponujemy w naszym sklepie jest Wika, której owoce są silnie wydłużone i stożkowate w kolorze ciemnoczerwonym. Jedną z najmniejszych odmian papryki słodkiej jest odmiana Poupila, która świetnie nadaje się do uprawy doniczkowej.

Spośród ostrych odmian nasion papryki, jako pierwszą należy wyróżnić Cayenne, czyli popularną paprykę chili. To odmiana średnio wczesna o czerwonych i wydłużonych owocach o bardzo ostrym smaku. Może być uprawiana pod osłonami lub bezpośrednio w gruncie. Cyklon to również bardzo często wybierana odmiana wczesna cieszy się dużą popularnością, a wszystko dlatego, że jest to odmiana nasion papryki, która charakteryzuje się wysoką plennością i wyrazistym, ostrym smakiem. Papryką o niezwykle ognistym smaku i równie wyrazistym kolorze czerwonym jest Yvona. Polecana jest do uprawy balkonowej, gdyż jest rośliną o cechach użytkowych i dekoracyjnych.

Charakterystyka papryki

Papryka, zarówno w odmianach słodkich, jak i ostrych jest niezwykle cennym źródłem witamin i soli mineralnych. To wysoka zawartość witaminy A, C, E, K oraz witamin z grupy B. To również wysoka zawartość beta-karotenu i likopenu, który oczyszcza organizm z toksyn i wolnych rodników. Wśród minerałów w papryce znajdziemy cynk, magnez, potas, fosfor, mangan, wapń, sód i żelazo.

Co istotne papryka jest warzywem niskokalorycznym (w 100 g zawiera jedynie 25 kalorii), dzięki temu bez obaw może być spożywana na dietach odchudzających. Papryka, zarówno surowa, jak i w formie przetworów czy suszu idealnie nadaje się jako dodatek do wielu potraw. Świetnie poprawia trawienie, działa przeciwbólowo i leczy wiele chorób wirusowych oraz świetnie wpływa na stan układu kostnego. Papryka jest wykorzystywana do konserwowania, do zup, sałatek surówek i jako dodatek do kanapek. Aby wykorzystać jej cenne właściwości zdrowotne, warto spożywać ją na surowo. Czerwona i żółta zawierają dużo więcej witaminy C niż cytryna.

Uprawa papryki

Paprykę należy uprawiać w miejscach ciepłych, słonecznych i osłoniętych od wiatru. Bardzo dobrze znosi upały, a owoce najlepiej dorastają w temperaturze 30 stopni. Nasiona papryki najlepiej rosną na ziemiach żyznych, zasobnych w próchnicę i wilgotnych. Rozstaw między roślinami powinien wynosić 45-60 × 35-40 cm. Paprykę uprawia się z rozsady, którą należy przygotować w połowie marca, a na miejsce stałe przesadzić, kiedy posiada 6 liści. Najlepiej rośnie w 1 roku po oborniku.

Wśród zabiegów pielęgnacyjnych należy wyróżnić podlewanie, spulchnianie gleby i odchwaszczanie. Paprykę można uprawiać po większości warzyw. Nie powinno się jednak tego robić po roślinach psiankowatych, gdyż istnieje duże ryzyko nagromadzenia się patogenów. Na tym samym stanowisku paprykę można uprawiać co 3-4 lata. Najlepiej sadzić ją po roślinach liściowych. Bardzo dobrze rośnie obok ogórków. Warto obok papryki posadzić kolendrę, bazylię, oregano czy kocimiętkę, które skutecznie odstraszają wielu szkodników. Obok papryki nie powinno się sadzić fasoli, rzodkiewki i roślin kapustnych.

Choroby i szkodniki papryki

Papryka jest rośliną narażoną na wiele chorób i szkodników. Wśród chorób należy wskazać:

  • zgniliznę twardzikową – wodniste plamy z białym nalotem;

  • szarą pleśń – rozwija się, kiedy panuje wysoka wilgotność powietrza. Należy zapewnić odpowiedni poziom potasu i wapnia. Na liściach pojawiają się brązowe plamy z pyłkiem;

  • fytoftorozę – wodniste i ciemnozielone plamki;

  • werticiliozę – prowadzi do więdnięcia i usychania liści;

  • antraknozę papryki – atakuje korzenie, co prowadzi do zaniku ich części korowej;

  • alternariozę – plamy na liściach w kształcie pierścienia.

Wśród szkodników należy wskazać nicienie, które uszkadzają korzenie, prowadzi do więdnięcia roślin. Groźnym szkodnikiem jest również przędziorek chmielowiec. Objawia się żółknięciem i opadaniem liści. Podobne objawy może dawać wciornastek tytoniowiec. Zostawi na liściach srebrzyste plamki. Kolejnym szkodnikiem, który zagraża plantacji papryki jest miniarka psiankowanka. Wygryza tunele w liściach, prowadząc do zamierania całej rośliny. Popularnym szkodnikiem, który zagraża nie tylko papryce są mszyce. Wysysają sok z roślin, co skutkuje zamieraniem rośliny. Warto uważać także na zmienka lucernowca. To owad z żółtą plamką na skrzydełkach. Wygryza dziury w liściach, wysysa ich sok oraz przenosić wiele groźnych chorób dla papryki. Wśród innych szkodników często spotykanym może być słonecznica orężówka. To motyl, który podgryza rośliny.

Jak radzić sobie ze szkodnikami i chorobami papryki?

Aby uchronić swoją plantację papryki przed chorobami i szkodnikami warto:

  • wybierać nasiona papryki ze sprawdzonych źródeł;

  • zmieniać miejsce jej hodowli;

  • dbać o odchwaszczanie gleby;

  • przyglądać się uprawom;

  • zadbać o dobrą ziemię;

  • dbać o spulchnianie ziemi;

  • usuwać rośliny z chorobami i szkodnikami, co zapobiegnie ich dalszemu rozprzestrzenianiu się;

  • stosować odpowiednie środki ochrony roślin.

Zbiór papryki

Owoce papryki zbiera się od połowy lipca do początku sierpnia. Zbiera się je stopniowo, aż do wystąpienia pierwszych przymrozków. Słodką należy zbierać, kiedy owoce są jeszcze zielone, natomiast ostrą, kiedy staną się czerwone. Paprykę można przechowywać w temperaturze 12-14 stopni Celsjusza przez dwa tygodnie.