Producent

Termin siewu

Nasz sklep internetowy oferuje nasiona sałaty lodowej i masłowej, łodygowej i na cięte listki. Spośród odmian sałaty masłowej wyróżnia się Królowa Majowych. Jest niezwykle odporna na szkodniki i choroby, a jej główki są duże i zamknięte. Posiada liście jędrne, żółtozielone o wspaniałym smaku. To jedna z najstarszych polskich odmian, która zdrowo rośnie i świetnie znosi ujemne temperatury. Justyna to kolejna sałata masłowa. Wyróżnia się dość dużymi główkami, o masie około 400 gramów. Jest średniozwięzła o miękkich i gładkich liściach i wspaniałym smaku. Sałata masłowa o niezwykle dużych plonach to odmiana Ewelina. To dość duże główki o gładkich i smacznych liściach. Krótki okres wegetacji pozwala uprawiać ją przez cały sezon. Jubilatka to kolejna odmiana nasion sałaty masłowej, jest wczesna i wytwarza dość dorodne główki, o masie dochodzącej do 700 gramów. Ciekawe są również jej liście, które przybierają dwie barwy. Czerwone w górnej części, zielone w części dolnej. Michalina to sałata masłowa o jasnozielonych główkach. Jej liście są delikatne w smaku i miękkie. Polecana jest do uprawy letniej. Kolejna sałata masłowa idealna do uprawy wiosennej to Nawojka. Główki są gotowe do zbioru już po 40 dniach od wysadzenia rozsady w miejsce stałe. Jej liście są idealnie cienkie oraz pęcherzykowate. Zina to odmiana nasion sałaty o dużych i zwartych główkach. Posiada bardzo miękkie i smaczne liście. Co szczególnie istotne to jedyna odmiana, która zimuje w gruncie bez osłony.

Spośród odmian nasion sałaty lodowej oferujemy Sałatę Juleczka. Jest bardzo krucha i przeznaczona na wczesny zbiór. Jej główki są silnie zwarte i zamknięte o masie powyżej 1kg. Królowa Lata to kolejna sałata lodowa. Wyróżnia się dużymi główkami o kruchych liściach i pęcherzykowatej powierzchni. To odmiana, która cieszy się ogromną popularnością, a wszystko przez wzgląd na jej niezwykły smak. Sałata lodowa o ciemnozielonych i soczystych liściach to odmiana Great lakes118. Niektóre jej główki mogą osiągnąć wagę nawet 2 kg. Brzegi liści są mocno postrzępione, a same liście niezwykle smaczne i chrupkie. Kolejna odmiana to Beata, krucha o dużych i zwięzłych główkach. To sałata wvczesna o wysokiej odporności na mączniaka. Nie wybija w pędy kwiatowe, a jej główki osiągają masę około 500 gramów. Inna wczesna odmiana lodowej sałaty to Kinga. Jest niezwykle uniwersalna, tworzy zbite i kuliste główki. Późna odmiana sałaty, którą wyróżnia kruchość, jest Goplana. Kolor liści to żółta zieleń, a główki osiągają masę około 800 gramów.

Charakterystyka sałaty

Sałata jest dość popularnym warzywem w Polsce, chętnie wykorzystywanym do przyrządzania sałatek, surówek czy kanapek. To świetny dodatek do pomidora, oliwek, ogórka, jajek czy ryb i mięsa. Jest to szczególnie istotne źródło kwasu foliowego oraz innych witamin z grupy B. To również witaminy E i C, ale także sole mineralne np. magnez, potas czy żelazo. To również warzywo niskokaloryczne, gdyż w 100 gramach znajduje się jedynie około 15 kalorii. W swoim składzie zawiera również silne substancje przeciwutleniające, takie jak luteina i zeaksantyna, które chronią wzrok przed zwyrodnieniem plamki żółtej. Co istotne, sałata wpływa pozytywnie na działanie układu nerwowego, poprawia działanie przewodu pokarmowego, odkwasza organizm oraz stymuluje system immunologiczny. Barwnik zawarty w sałacie chroni organizm oraz działa bakteriobójczo. Sałata działa także antynowotworowo.

Uprawa sałaty

Sałata rośnie najlepiej w temperaturze umiarkowanej, na dość wilgotnym podłożu. Najlepszym miejscem do jej uprawy są miejsca o umiarkowanym nasłonecznieniu i niewielkim zacienieniu. W początkowej fazie wzrostu świetnie znosi przymrozki, a susza i upały przyczyniają się do wybijania jej w pędy kwiatowe. To roślina długiego dnia, dlatego powinna być uprawiana na wiosnę jako przedplon lub śródplon bądź poplon na jesieni. Jako przedplon, warto uprawiać ją przed późnymi roślinami kapustnymi, jako śródplon w pomidorach, ogórkach czy selerze. Jako poplon sałatę najlepiej uprawiać po warzywach kapustnych lub ziemniakach. Sałata lubi towarzystwo buraków, cebuli, czosnku, ogórków, grochu, rzodkiewek, kalafiorów, kopru, marchwi, pomidorów i rabarbaru. Warto wiedzieć, że sałata bardzo lubi towarzystwo ziół np. bazyli, cząbru czy mięty. W sąsiedztwie sałaty nie powinno się sadzić pietruszki i selera. Gleba powinna być żyzna, zasobna w próchnicę o odczynie obojętnym, umiarkowanie wilgotna. Najlepiej uprawiać ją w 1 roku po oborniku lub kompoście. Zimą można zastosować gnojówkę. Aby uzyskać zbiory sałaty w czerwcu, należy rozsiać nasiona rzutowo na rozsadniku i przykryć je bardzo cienką warstwą ziemi lub kompostu. Po około 3-5 tygodniach przesadza się je do gruntu w rozstawie 25x20cm, dla małych główek i 25x25cm dla główek dużych. Do gruntu najlepiej sadzić sałatę nieprzerośniętą o 4-5 liściach. Sałatę lodową należy sadzić w rozstawie 45x45cm. Spośród zabiegów pielęgnacyjnych, warto pamiętać o nawożeniu saletrą, odchwaszczaniu i podlewaniu, szczególnie w czasie suszy i upałów.

Szkodniki i choroby sałaty

Sałata podobnie, jak większość warzyw narażona jest na wystąpienie wielu chorób i szkodników. Spośród chorób wyróżniamy szarą pleśń, która jest chorobą grzybową. Najczęściej dotyka sałatę uprawianą pod osłonami. Objawia się szarym nalotem i prowadzi do gnicia szyjki korzeniowej i liści. Inną równie groźną chorobą atakującą sałatę jest mączniak rzekomy, który pojawia się wtedy, kiedy na dworze panuje duża wilgotność i niewielka ilość słońca. Objawem są żółto-zielone plamy, które ciemnieją. Sałata może zostać zaatakowana przez mączniaka prawdziwego, który podobnie jak mączniak rzekomy pojawia się przy wysokiej wilgotności powietrza. Objawia się białym nalotem, przez co hamuje procesy fotosyntezy, prowadząc do obumierania sałaty. Wybierając, nasiona sałaty należy wiedzieć, że wyrastające z nich rośliny mogą być atakowane przez wiele szkodników jak mszyce, ślimaki, drutowce, błyszczki jarzynówki i bawełnice. Żerują na liściach, prowadząc do ich usychania i deformowania. Większość szkodników można zwalczać specjalnymi środkami ochrony roślin. W przypadku ślimaków warto pomyśleć o ręcznym zbieraniu i siewie roślin, które będą je odstraszać.

Zapobieganie chorobom i szkodnikom sałaty

Choroby i szkodniki to trudni przeciwnicy, jednak istnieją sposoby na ich zwalczanie. Warto im zapobiegać poprzez wybór wysokiej jakości nasion sałaty. Powinno się również dbać o dokładne oczyszczanie resztek pożniwnych z ziemi, dodatkowo pamiętać o odkażaniu narzędzi ogrodowych, przez które mogą być przenoszone różne choroby. Co ważne, należy stosować się do zasad zmianowania oraz unikać warzyw, które źle wpływają na sałatę, czyli pietruszki i selera.

Zbiór sałaty

Główki sałaty zbiera się stopniowo w miarę ich dorastania. Aby na długo cieszyć się ich smakiem, warto sadzić odmiany wczesne, średniopóźne i późne, dzięki temu przez cały okres wiosenno-letni będzie można cieszyć się świeżą sałatą. Główki sałaty masłowej powinny być spożywane od razu, gdyż długie przechowywanie niszczy w nich cenne witaminy i minerały oraz wpływa bezpośrednio na jej smak. Sałata lodowa może być przechowywana w lodówce do kilku dni.