Producent

W naszym sklepie internetowym oferujemy nasiona selera korzeniowego i naciowego. Do odmian selera korzeniowego należą Albin, który jest jedną z najpopularniejszych odmian o białym miąższu i kształtnej skórce. Tworzy duże i okrągłe zgrubienia korzeniowe. Idealnie nadaje się do długiego przechowywania. Kolejne nasiona selera to odmiana Denar. To najbardziej wartościowy rodzaj selera korzeniowego, który wyróżnia się smacznymi i dużymi zgrubieniami o dużej tolerancji na jarowizację. Kolejną odmianą nasion selera dostępną w naszym sklepie jest Makar odmiana wczesna o dorodnych korzeniach i kremowym miąższu oraz brunatnej skórce. Idealna do dłuższego przechowywania, bardzo plenna. Natomiast seler Talar jest to jedna z najwcześniejszych odmian, która posiada duże zgrubienia o białej skórce, bez widocznych przebarwień. Jest bardzo plenna, a jej owoce przybierają wyrównane wielkości.

Spośród odmian nasion selera naciowego można wyróżnić Malachit, który posiada niezwykle mięsiste, duże, aromatyczne, a jednocześnie delikatne w smaku liście. To odmiana średnio wczesna, która wegetuje w terminie od 75 do 85 dni. Zefir to kolejne popularne nasiona selera naciowego. To odmiana wczesna o niezwykle bujnej rozecie liści i długich mięsistych ogonkach liściowych i wspaniałym smaku. Jako jedną z najwartościowszych odmian selera naciowego należy wskazać Verde Pascal. Wyróżnia się grubymi ogonkami oraz niezwykłym smakiem i aromatem. To odmiana o wzniesionym pokroju. Odmianą selera, na którą warto również zwrócić uwagę, jest Nugat o ładnym pokroju i świetnym smaku. Liście są niezwykle chrupiące, dlatego idealnie nadają się na przekąskę.

Charakterystyka selera naciowego i korzeniowego

Zarówno seler naciowy, jak i korzeniowy są bogactwem cennych witamin i minerałów. To przede wszystkim witaminy z grupy B, witamina A, C, E i K, ale także składniki mineralne, takie jak: fosfor, cynk, miedź, magnez, potas, żelazo, wapń, sód. Dzięki temu seler posiada wiele cennych właściwości. Działa moczopędnie, wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn, zwalcza wolne rodniki, wspomaga trawienie i przyspiesza metabolizm. Wpływa również pozytywnie na cerę, wzmacnia odporność oraz wzmacnia układ sercowo-naczyniowy.

Seler korzeniowy zawiera aż 2 razy więcej witaminy C niż popularne owoce cytrusowe. Smak i zapach selera korzeniowego związany jest z wysoką zawartością olejków eterycznych, które wpływają pozytywnie na zdrowie. W selerze znajdziemy związek o nazwie psoralen, który działa antynowotworowo, a także flawonoidy i furanokumaryny, działające przeciwzapalnie i oczyszczająco. Choć kojarzy nam się jedynie z włoszczyzną, którą dodajemy do zup, może być spożywany na surowo, jak i po ugotowaniu, upieczeniu czy uduszeniu.

Seler naciowy to jedna z najzdrowszych przekąsek. Wyróżnia się wysoką zawartością błonnika i niewielką ilością kalorii. Jest szczególnie polecany osobom, które chcą schudnąć i zachować zdrowie. Dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy zapobiega nowotworom, Korzystnie wpływa na zdrowie, a wszystko dzięki wysokiej zawartości witamin i minerałów. Seler naciowy skutecznie obniża ciśnienie krwi, wspomaga leczenie choroby Alzheimera, poprawia pamięć, wzmacnia kości i poprawia trawienie. Jest warzywem, które powinno znaleźć się w ogrodzie każdej osobie, której zależy na naturalnej poprawie zdrowia. Może być dodawany do zup, a także do odżywczych koktajli.

Uprawa selera naciowego i korzeniowego

Nasiona selera naciowego należy sadzić na glebach ciepłych, wilgotnych o pH 6-7. Te rodzaj selera ma wyższe wymagania od korzeniowego. Nie powinno się sadzić go na świeżo wapnowanych ziemiach. Seler naciowy i korzeniowy uprawia się z rozsady, która powinna kiełkować i rosnąć od 6 do 10 tygodni. Już pod koniec kwietnia można przesadzić rośliny do gruntu, jednak warto przykryć je agrowłókniną w celu ochrony przed przymrozkami. Aby jednak przyśpieszyć kiełkowanie, warto utrzymywać stale wysoką temperaturę w pomieszczeniach, gdzie znajdują się rozsadniki. Gleba powinna być żyzna i próchniczna, wilgotna i spulchniona. Selery najlepiej sadzić na ziemi w pierwszym roku po oborniku. Warto wybierać miejsca nasłonecznione i osłonięte od wiatru.

Wśród zabiegów należy wyróżnić odchwaszczanie, podlewanie i nawożenie jednoskładnikowymi nawozami. Seler naciowy warto również bielić poprzez owinięcie jego łodygi czarną folią, dzięki temu zostanie pozbawiony goryczki i zyska wyjątkowy smak.

Zbiór selera naciowego i korzeniowego

Seler korzeniowy może być spożywany już w ciągu lata. Wystarczy wyrywać co drugi w rzędzie, tak aby pozostałe miały rozstaw 40×40. W październiku należy wyrwać wszystkie korzenie selera i usunąć liście. Do przechowywania nadają się jedynie korzenie nie uszkodzone, które mogą zostać złożone w piwnicy i przesypane piaskiem.

Seler naciowy zbiera się sukcesywnie od września do pierwszych mrozów. Jego ogonki mogą być przechowywane nawet przez 2 miesiące pod warunkiem, że zapewnimy im temperaturę bliską 0 stopni Celsjusza i wilgotność 92-95%.