Producent

Termin siewu

Nasz sklep internetowy oferuje nasiona szpinaku, czyli warzywa uznawanego za jedno z najzdrowszych na świecie. Szpinak występuje w wielu odmianach, a jedną z nich jest Matador, który może być siany zarówno wiosną, latem, jak i jesienią. Jest jedną z najbardziej uniwersalnych odmian o liściach okrągłych i nieco wydłużonych. Nie wykazuje tendencji do skręcania liści. Inna odmiana nasion szpinaku to Orbita. To bardzo plenna odmiana późna tworzy duże rozety, jest odporna na wbijanie w pędy kwiatowe podobnie jak odmiana Greta. Posiada ciemnozielone, mięsiste i słabo pomarszczone liście. Wśród kolejnych odmian można wyróżnić szpinak Nowozelandzki o ciemnozielonych i mięsistych liściach oraz ściśle rozgałęzionych pędach. Bardzo lubi ciepło, do zbioru nadaje się latem. Z kolei szpinak Asta wyróżnia się szybkim i obfitym plonem. To nasiona szpinaku wczesne, odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Jeśli jednak marzą Państwo o szpinaku o dorodnych, trójkątnych i ciemnozielonych liściach, idealnie sprawdzi się Olbrzym Zimowy, który świetnie znosi chłody i przymrozki. Wyróżnia się delikatnym smakiem, dlatego poleca się go do bezpośredniego spożycia. Bardzo dobrze nadaje się do mrożenia. Świetnie zimuje, a wiosną rośnie bardzo szybko.

Charakterystyka szpinaku

Szpinak jest warzywem pochodzącym z rodziny szarłatowatych. Uznawany jest za jedno z najzdrowszych warzyw na świecie ze względu na swoje cenne właściwości. Wszystko przez wysoką zawartość witamin i minerałów. Szpinak to mnóstwo witaminy C, E, witamin z grupy B, żelaza, magnezu, potasu oraz kwasu foliowego. Jest szczególnie polecany w celu zapobiegania chorobom nowotworowym oraz miażdżycy, ale także dla osób narażonych na stres i choroby układu krążenia. To również warzywo, które powinno być spożywane przez kobiety w ciąży, dzieci, osoby starsze oraz przez osoby chorujące na anemię. Szpinak jest cennym składnikiem diety u osób stosujących diety odchudzające oraz marzących o pięknej i promiennej cerze. W szpinaku znajdziemy spore ilości magnezu, dlatego o jego spożyciu powinny pomyśleć osoby znerwicowane i zestresowane. Wysoka zawartość magnezu skutecznie podnosi odporność organizmu na stres, wpływa pozytywnie na odczuwanie wewnętrznego spokoju. Szpinak może być spożywany na surowo lub po obróbce termicznej. Jednak to właśnie w surowej postaci posiada największe ilości witamin i składników mineralnych.

Uprawa szpinaku

Szpinak najlepiej rośnie w miejscach nasłonecznionych, na glebie zasobnej w próchnicę i wapiennej. Najlepiej wybierać gleby gliniasto-piaszczyste, cięższe. Warto zadbać również o to, aby gleba nie była kwaśna, gdyż na takiej ziemi szpinak rośnie słabiej i żółknie. Przed siewem szpinaku warto, jest nawieźć stanowisko kompostem i wapnem. Nasiona szpinaku wysiewa się od marca do września, jednak najlepiej rosną w warunkach chłodnych i wilgotnych, a upały sprawiają, że szpinak szybko wybija się w pędy kwiatowe. Wysokie temperatury i susza mogą znacznie obniżać plony. Nasiona szpinaku sieje się na głębokości 3 cm w rozstawie około 30 cm. Kiełkują już w temperaturze 2-3 stopni Celsjusza. Występują również odmiany szpinaku, które znoszą kilkustopniowy mróz.

Bardzo ważne jest regularne odchwaszczanie, spulchnianie ziemi i podlewanie, tak aby utrzymać stale wilgotną ziemię. Szpinak można zasilać kompostem lub nawozami mineralnymi o obniżonej zawartości azotu, który nadmiernie pobudza szpinak do tworzenia pędów kwiatowych. Warzywo to nadaje się do uprawy również w doniczkach i skrzynkach na balkonie. W sytuacji wysiewu nasion szpinaku na zbiór wczesnowiosenny warto na okres zimy przykryć go słomą lub słomiastym obornikiem.

Choroby i szkodniki szpinaku

Ogromnym zagrożeniem dla szpinaku jest szara pleśń. Najczęściej atakuje, kiedy roślina jest wysiana gęsto oraz pojawiają się duże ilości deszczu. Objawia się brązowymi plamami z szarym nalotem. Inną chorobą jest Antraknoza. To plamy, które pojawiają się na liściach i brązowieją. Kolejną chorobą jest mączniak rzekomy, który prowadzi do gnicia rośliny. Objawia się żółtymi plamami pod liśćmi i szarym nalotem na liściach. Najczęściej pojawia się w sytuacji dużej wilgotności powietrza i gleby. Choroby to jednak nie wszystko.

Uprawie zagrażać mogą szkodniki takie jak: mszyce, które wysysają sok, przędziorki, które prowadzą do żółknięcia szpinaku oraz pchełki zajmujące się wygryzaniem dziur w liściach. W walce ze szkodnikami można wykonać oprysk z mniszka. Dodatkowo zaleca się częste oglądanie swojej uprawy, aby móc w porę zareagować. Aby uniknąć inwazji szkodników, zaleca się sadzić obok szpinaku zioła takie jak: mięta, lawenda czy kocimiętka. Wiele szkodników nie lubi także zapachu cebuli, szczypiorku i czosnku.

Zbiór szpinaku

Szpinak, który zakwitł, nie nadaje się do spożycia, może być jedynie wykorzystany jako zielony nawóz. W miarę dorastania liści zrywa się je stopniowo lub wycina. Kiedy zbiory są dość duże, szpinak może być zamrażany, jednak najsmaczniejsze są liście świeże. Nadaje się do zbioru po około 6-8 tygodniach od posadzenia nasion szpinaku.