Producent

W naszym sklepie oferujemy zakup wielu odmian nasion bobu, które wyróżniają się doskonałym wzrostem. Jako pierwszą warto wskazać bób Bachus, jest to odmiana wczesna, grubonasienna i bardzo plenna, gdyż na jednej roślinie występuje około 10 strąków. W ich wnętrzu znajdziemy około 4-6 sztuk spłaszczonych nasion z jasnym znaczkiem. Okres wegetacji tej odmiany wynosi około 100 dni, posiada duże strąki, cienką i bardzo miękką skórkę. Z kolei Bób Rambos to odmiana o nieznacznie krótszym okresie wegetacji, który wynosi około 95 dni. Posiada szerokie i bardzo długie strąki. Wyróżnia się doskonałym smakiem, a jego nasiona łuskają się niezwykle łatwo. Bób Bizon to kolejna popularna odmiana, bardzo plenna o wyjątkowo krótkim okresie wegetacji 70-75 dni. Idealna do mrożenia i bezpośredniego spożycia. Wśród kolejnych, bardzo plennych i smacznych odmian należy wskazać bób Dragon. Okres wegetacji wynosi około 75 dni. Jej wysokość to nawet 120 cm, jest niezwykle plenna, posiada zwarty pokrój, duże nasiona o owalnej i spłaszczonej strukturze po około 5 w strąku. W ofercie naszego sklepu posiadamy również odmianę Windsor biały. Jest to jedna najpopularniejszych odmian uprawianych w naszym kraju, idealna do bezpośredniego spożycia. Zaliczana jest do odmian późnych, gdyż jest gotowa do zbioru po około 100 dniach. Posiada charakterystyczną biało zielonkawą barwę. Idealna do konserwowania i zamrażania. Spośród innych odmian warto wymienić Jankiel Biały. To roślina średnio wczesna, gdyż zbiory są możliwe po około 80-90 dniach od wysiania nasion bobu. Odmiana ta wyróżnia się wysokimi łodygami około 1,2 m i zielonymi ziarnami. Jest bardzo smaczna, dlatego najchętniej spożywana jest bezpośrednio. Bardzo dużą popularnością w naszej ofercie cieszy się odmiana bobu o nazwie Karmazyn, głównie za sprawą oryginalnego różowego koloru nasion. Ogromne zainteresowanie tą odmianą wynika również z faktu, że doskonale nadaje się do uprawy amatorskiej. Ma bardzo dobry smak i nadaje się do spożycia bezpośredniego. To odmiana średnio wczesna, o okresie wegetacji około 80-90 dni. W sklepie oferujemy też bób Bolko oraz Hangdown Biały. Pierwsza odmiana jest niezwykle plenna, która rodzi około 8-12 strąków, a jej nasiona przyjmują spore rozmiary o beżowej barwie i rewelacyjnych walorach smakowych. Z kolei Hangdown Biały to odmiana bardzo plenna o wysokich strąkach o długości nawet 17 cm. Wewnątrz od 3 do 5 nasion o biało seledynowej barwie i doskonałym smaku.

Charakterystyka bobu

Bób jest rośliną jednoroczną, która należy do rodziny bobowatych. To popularne warzywo uprawiane na szeroką skalę w Polsce i wielu innych krajach całego świata. Wyróżnia się rurkowatymi łodygami, które rodzą jasnozielone liście. W zależności od odmiany osiąga wysokość do 1,2 metra. Bób posiada fioletowo-czarne kwiaty i zielonkawe strąki, w których znajdziemy beżowe, jasnozielone lub różowe nasiona, zwykle od 2 do 5 sztuk. Bób najczęściej spożywany jest po ugotowaniu w osolonej wodzie z dodatkiem masła, jednak można przyjmować go na surowo oraz jako dodatek do zup i sosów. Doskonale smakuje w czasie wakacji, szczególnie młode nasiona, które można jeść ze skórką na surowo lub delikatnie podgotowane. Należy pamiętać, że w skórce znajduje się spora ilość witamin i minerałów, stąd warto spożywać bób ze skórą. Bób jest warzywem o wielu cennych właściwościach prozdrowotnych. Szczególnie poleca się go wegetarianom i weganom, gdyż jest warzywem o dużej zawartości białka. Mogą spożywać go osoby, które muszą ograniczyć spożycie mięsa np. na diecie niskotłuszczowej lub w przypadku chorób układu krążenia. Znajdziemy w nim niewielką ilość kalorii, dlatego poleca się go osobom na dietach odchudzających. Doskonale syci oraz dostarcza niewielką ilość tłuszczu. To źródło cennego błonnika oraz witamin i składników mineralnych jak witamina A, C, E, K, witaminy z grupy B oraz żelazo, potas, magnez. Warto wiedzieć, że bób wspomaga leczenie chorób układu krążenia, gdyż błonnik w nim zawarty może obniżyć wysoki cholesterol, a potas i magnez mogą regulować ciśnienie tętnicze. Bardzo dużo mówi się też na temat jego właściwości wspierających leczenie choroby Parkinsona. W jego składzie znajdziemy lewodopę, czyli związek będący składnikiem popularnych leków stosowanych w leczeniu tej choroby. Poprawia sprawność i wpływa na poprawę samopoczucia. Dodatkowo bób jest warzywem, które chroni przed nowotworem jelita grubego, gdyż zawiera spore ilości wartościowego błonnika.

Uprawa bobu

Bób jest bardzo łatwy w uprawie, stąd poleca się go nawet do uprawy amatorskiej. Bób jest warzywem odpornym na chłód i lokalne przymrozki. Z powodzeniem wytrzyma spadki temperatury do -5 stopni Celsjusza. Kiełkowanie jest możliwe w temperaturze 3-4 stopni Celsjusza natomiast najlepsza temperatura do wzrostu to 18-22 stopnie Celsjusza. Warto po posadzeniu przykryć go agrowłókniną, która zapewni ciepło, przyspieszając wzrost nasion bobu. Warto wiedzieć, że bób najlepiej sadzić w miejscach słonecznych, jednak dobrze radzi sobie także w miejscach półcienistych. Gleba powinna być wilgotna, zasobna w próchnicę, ciężka i gliniasta. Doskonałe będą tu takie gleby jak: mady, podłoża torfowe. Bób, nie lubi gleby kwaśnej, odczyn powinien wynosić około 6,5-7 pH. W sytuacji, kiedy planujemy wysiew nasion bobu na glebach lżejszych, piaszczystych, dobrze jest nawieźć ziemię kompostem. Pamiętajmy, że bób można sadzić na glebach nawożonych obornikiem. Należy położyć go jesienią, dzięki temu wraz z nadejściem wiosny możliwy będzie wysiew nasion. Bardzo ważne jest, aby nie sadzić bobu w miejscach, w których rosły rośliny strączkowe, gdyż istnieje ryzyko przenoszenia chorób charakterystycznych dla tej grupy roślin. Powinno się unikać sąsiedztwa grochu, fasoli, pomidorów, buraków, szpinaku, rabarbaru i krzewów. Bób najlepiej rośnie w towarzystwie kukurydzy, ziemniaków i roślin kapustnych. Wiele mówi się o jego właściwościach odstraszających stonkę ziemniaczaną. Zaleca się także, aby obok bobu sadzić cząber ogrodowy, aksamitkę oraz miętę. Nasiona bobu wysiewa się w lutym do małych pojemników, przygotowując w ten sposób rozsadę, co może przyspieszyć zbiory o kilka tygodni. Możliwy jest także wysiew wprost do gruntu na przełomie marca i kwietnia do dobrze przekopanej i odchwaszczonej ziemi. Nasiona bobu siejemy w rzędach. Odstęp między nimi powinien wynosić około 40 cm. Tworzymy gniazda, umieszczając po około dwa, trzy nasiona w odstępie co 20 cm. Warto pamiętać o tym, że bób jest sporą rośliną, dlatego nie powinno się sadzić go zbyt gęsto. Potrzebuje dużo miejsca i odpowiedniej wentylacji. Głębokość siewu powinna wynosić około 6 cm. Warto wiedzieć, że uprawa bobu nie jest trudna. Przy odpowiedniej pielęgnacji, możemy liczyć na bardzo obfite zbiory. Bób można wysiewać na zbiór późny, od połowy maja do połowy lipca do gruntu. Plony mogą być mniejsze, jednak będą trwać nawet do października. Bardzo ważne jest, aby dbać o regularne podlewanie i odchwaszczanie, szczególnie w czasie braku deszczu i dużych upałów. Warto wiedzieć, że uprawą bobu mogą zająć się osoby, które dysponują jedynie miejscem na swoim balkonie. Bób lubi miejsca nasłonecznione, dlatego przy regularnym podlewaniu będzie doskonale rósł w dużej donicy.

Pielęgnacja bobu

  • Podczas wzrostu bobu, warto pamiętać o odchwaszczaniu oraz podlewaniu roślin, szczególnie jeśli brakuje wilgoci. Brak wody może doprowadzić do dużo mniejszych zbiorów, a także do rozwoju wielu popularnych chorób atakujących rośliny strączkowe. Niestety bób jest chętnie atakowany przez mszyce, dlatego warto stosować naturalne środki jak gnojówka pokrzywowa. Wystarczy spryskać nią rośliny, kiedy tylko pojawią się wspomniane szkodniki.
  • Podczas uprawy bobu zaleca się spulchnianie gleby, gdyż taki zabieg pozwoli zapobiegać zasklepieniu się gleby. Bób źle rośnie w glebie zbitej, dlatego dobrze jest spulchniać ją, szczególnie po deszczach czy podlewaniu.
  • Warto zadbać o podwiązywanie, szczególnie jeśli posiada długie łodygi, które kładą się na ziemi. Po wyprostowaniu należy przywiązać je do palików przy użyciu sznurka.
  • Bardzo ważną czynnością pielęgnacyjną, którą należy przeprowadzać, podczas wzrostu bobu jest tzw. ogławianie, czyli przycinanie. Czynność tę wykonuje się, kiedy bób zawiąże 2-6 strąków, w czasie kwitnienia. Za pomocą sekatora, podczas suchego dnia należy usunąć wierzchołkową część bobu. Nie wykonujemy czynności ręcznie, gdyż łatwo można naderwać korzenie. Nie zaleca się także wykonywania zabiegu w czasie deszczu, gdyż uszkodzony wierzchołek może wykazywać podatność na choroby grzybowe. Warto wiedzieć, że ogławianie ma na celu przyśpieszenie zawiązywania się nasion, ponadto brak młodych pędów sprawia, że roślina staje się mniej podatna na atak takich szkodników jak mszyce.
  • Uprawiając bób, warto spulchniać glebę między rzędami. Najlepiej użyć kultywatora. Dobrze jest spulchniać ziemię po podlewaniu i po deszczach, by uniknąć jej zasklepiania się, ponieważ bób nie lubi zbitej, zaskorupionej ziemi.
  • Ciekawostką jest, że korzenie bobu są w stanie wiązać azot z powietrza, dlatego po zbiorach z powodzeniem można zostawić je w ziemi lub wyrzucić na kompost, dzięki czemu wzbogacą glebę w azot.

Nawożenie bobu

Bób jest rośliną, która nawożona może dawać jeszcze lepsze plony. W przypadku pH niższego niż 6 warto zastosować zabieg wapnowania tlenkiem wapnia lub wapnem magnezowym. Przed siewem zaleca się zastosowanie potasu, azotu i fosforu. Takie nawozy pozwolą na uzyskanie wysokiej jakości plonów. Dodatkowo wskazane jest dokarmianie przez liście przy użyciu 0,5% roztworu mocznika. Po kwitnieniu należy spryskać liście, co pozwoli na szybkie wykształcenie się rośliny.

Bób – zapobieganie chorobom i szkodnikom

Bób jest narażony na występowanie wielu chorób, wśród których wymienia sie:

  • Czekoladową plamistość – na liściach bobu pojawiają się drobne plamki w ciemnym kolorze. Kiedy mamy do czynienia z dużym porażeniem, plamki te zlewają się ze sobą, prowadząc do zasychania liści i ich opadania. Czekoladową plamistość zwalcza się poprzez oprysk środkami benzimidazolowymi;
  • Askochytoze – kolejna, niezwykle powszechna choroba bobu, która atakuje wszystkie jego części. Zauważalna może być na strąkach, pędach i liściach. Objawia się brązowymi plamami z ciemnymi obwódkami. Askochytoze zwalcza się środkami grzybobójczymi do roślin strączkowych;
  • Szarą pleśń – pylący nalot pojawiających się na liściach bobu. Warto unikać miejsc, w których zalega woda. Najlepiej podlewać bób umiarkowanie, odchwaszczać;
  • Zgniliznę twardzikowatą – najczęściej atakuje w sytuacji, kiedy obok uprawy bobu pojawia się sałata i rośliny z rodziny selerowatych. Pojawia się na wszystkich częściach bobu w postaci nalotu przypominającego watę z czarnymi grudkami. Konieczne jest staranne dobieranie nasion bobu. Warto unikać wysiewu bobu w tych samych miejscach, a jesienią głęboko przekopywać ziemię;
  • Fuzariozę bobu – objawia się zagłębieniami, a w łodygach przebarwieniami, co prowadzi do powolnego zamierania rośliny. Można zastosować specjalnie przygotowane środki chemiczne. Zapobiegając jej występowaniu, warto unikać miejsc upraw psiankowatych, gdzie zaobserwowano chorobę. Prowadzi ona do zgorzeli systemu korzeniowego, tworząc plamki, przebarwienia na wiązkach przewodzących, co prowadzi do niszczenia całego systemu korzeniowego i procesu zamierania rośliny;
  • Rdzę bobu – brunatne zarodniki grzyba osadzające się na liściach i strąkach. Warto stosować zwiększone ilości potasu, zapobiegając chorobie.

Wśród szkodników bobu należy wyróżnić powszechnie występujący strąkowiec bobowy. Jego larwy żerują wewnątrz nasion bobu, co prowadzi do powstania otworów wygryzionych przez wydostające się na zewnątrz chrząszcze. Oprócz tego bób narażony jest na atak mszyc tak, jak wiele innych roślin. Kiedy mamy do czynienia z niewielką populacją spokojnie poradzą sobie z nimi inne owady, jednak duża populacja może wyrządzić wiele szkód. W celu zwalczenia można wykorzystać środki chemiczne lub naturalne preparaty jak gnojówka pokrzywowa. Koniecznie należy zwracać uwagę na motyla pachówkę strąkóweczkę. Składa jaja w wielu częściach bobu, przez co larwy mogą przegryzać strąki, wchodząc w nie i żerując. Brak deszczu i wysoka temperatura szczególnie sprzyjają ich rozwojowi, dlatego warto dbać o wilgoć, a po zbiorach dobrze przekopać podłoże. To, nie wszystkie szkodniki. Bób narażony jest także na wciornastek grochowiec. Wysysa sok z bobu, co może prowadzić do więdnięcia roślin, zmniejszenia ilości strąków i brunatnienia liści. Można zwalczać szkodnika specjalnymi preparatami. Po zbiorach konieczne jest głębokie przekopanie podłoża. Dla bobu wyjątkowo szkodliwy może okazać się oprzędzik wielożerny, który wygryza brzegi liści. Jego larwy mogą żerować w korzeniach, szczególnie podczas braku wilgoci. Unikając szkodnika, warto dokładnie przekopać podłoże.

Jak uchronić bób przed szkodnikami i chorobami bobu?

Jak można zauważyć, istnieje wiele szkodników i chorób bobu, dlatego warto zastosować się do kilku rad, dzięki którym roślina ta będzie cieszyć szybkim i zdrowym wzrostem oraz doskonałymi plonami. Na początek, warto pamiętać o wybieraniu wysokiej jakości nasion bobu, dzięki której zadbamy o zdrowy wzrost, zmniejszając ryzyko rozwoju chorób. Konieczne jest systematycznie odchwaszczanie powierzchni uprawy, dbanie o odpowiednią wilgotność podłoża, szczególnie kiedy brakuje deszczu. Unikajmy miejsc z tendencją do utrzymywania się wysokiego poziomu wody. Przed siewem nasion bobu dobrze jest głęboko przekopać podłoże i uważać z ilością nawozów, gdyż ich nadmiar może sprzyjać rozwojowi wielu chorób. Co ważne, bób powinien być podlewany przy powierzchni ziemi. Dbajmy również o coroczny wysiew nasion w innym miejscu. Każda gleba, na której rósł bób, potrzebuje około 3-4 lata odpoczynku, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko rozwoju chorób charakterystycznych dla roślin strączkowych.

Zbiór bobu

Bób, w zależności od odmiany dojrzewa po około 75-100 dniach. Zbiór najczęściej przypada na lipiec, szczególnie jeśli zdecydowaliśmy się na wysiew bezpośrednio do gruntu. Zbiór bobu można rozpocząć, kiedy tylko strąki stają się grube. Warto pamiętać, że zbiory zaczyna się od dołu. Zaleca się sukcesywny zbiór i spożywanie na bieżąco. Jeśli zależy nam na tym, aby zebrać nasiona bobu na przyszłoroczny siew, warto poczekać, aż strąki staną się ciemne (są wtedy niejadalne). Aby zapobiegać chorobom w przyszłorocznych zbiorach, zaleca się, aby pozyskiwać nasiona bobu jedynie ze zdrowych roślin.

Bób jest warzywem, które nie nadaje się do długiego przechowywania. Po zbiorach najlepiej przechowywać go w chłodni, w bardzo niskiej temperaturze około 0 stopni Celsjusza przez około 2-3 tygodnie. W przypadku dużych ilości, można pomyśleć o jego mrożeniu, po uprzednim gotowaniu przez około 2-3 minuty. Należy go wystudzić, osuszyć i zamrozić. Tak przygotowany bób zachowa swoje walory smakowe i odżywcze przez około 12 miesięcy.