Producent

W naszym sklepie oferujemy Państwu zakup nasion fasoli w wielu różnorodnych odmianach. Jako pierwszą odmianę z żółtych fasoli szparagowych warto wymienić Fasolę Złota Saxa, bardzo popularna, mająca szerokie grono swoich miłośników. To fasola łatwa w uprawie, wczesna o krótkim okresie wegetacji. Równie wczesną odmianą jest Korona, o wysokiej zawartości witaminy A. To nasiona fasoli, które wegetują już po około 63 dniach od siewu. Odmianą, która cieszy się także dużym zainteresowaniem jest Erla o bezwłóknistych strąkach. To wczesna odmiana o okresie wegetacji 66 dni. Sonesta to odmiana bardzo plenna i średnio wczesna o wzniesionym pokroju oraz prostych i mięsistych strąkach. Kolejną odmianą jest Galopka o jasnożółtym kolorze i spłaszczonych strąkach. To bardzo wartościowa i wysoce plenna odmiana. Polka to również żółta odmiana fasoli karłowej, która cieszy się ogromną popularnością w sklepach i warzywniakach. To wczesna, smaczna i bardzo plenna odmiana oraz odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne. W poszukiwaniu najbardziej wartościowych odmian warto zwrócić uwagę na Fasolę Goldpantera, która jest bardzo smaczna i dość łatwa w uprawie. Przynosi obfite plony w okresie średnio późnym. Laurina to odmiana na zbiór średnio wczesny, tak jak Goliatka polecana do uprawy amatorskiej. Fasola Bis to odmiana o strąku mamut. Bardzo smaczna, bezwłóknista oraz odporna na choroby. Odmiana średnio późna to Daniela, która daje dość obfite plony. Okres wegetacji fasoli Daniela wynosi około 70 dni.

Wśród odmian fasolki szparagowej karłowej w zielonym kolorze wyróżnić można Fasolę Amelia, odmiana późna i bardzo plenna o delikatnych i bardzo smacznych strąkach. Syrenka to laureatka wielu nagród ze względu na swój niezwykle apetyczny smak, pozbawiona jest włókien i idealnie nadaje się zarówno do konserwowania, jak i mrożenia. Kolejna odmiana to Majorka o grubych i dużych strąkach, dorastających do 16 cm. Urania i Casablanka to bezwłókniste i gładkie strąki, o niepowtarzalnym smaku. Na uwagę zasługuje również Fasola Ferrari, bardzo popularna i sprawdzona. 

Spośród odmian fasoli szparagowej tycznej oferujemy odmianę Supermarconi, to zielona fasola późna, którą można zbierać po około 77 dniach od wysiewu nasion. Goldmarie to strąki typu mamut, to roślina tak wysoka, że potrzebuje podpór. Inną równie wartościową odmianą tyczną nasion fasoli jest Blauhilde o fioletowych i bardzo długich strąkach, to bardzo ciekawa w smaku odmiana późna i wysoka.

Spośród odmian fasoli na suche ziarno posiadamy w sprzedaży popularną odmianę Piękny Jaś, późna i tyczna oraz niezwykle smaczna. Osiąga wysokość do 4 m. Równie chętnie kupowaną odmianą jest Eureka, średnio wczesna o śnieżnobiałych ziarnach. Poszukując czerwonej fasoli, warto zwrócić uwagę na odmianę Wawelska, to bardzo wczesna i wysokoplenna odmiana. Kolejną fasolą jest Riposta, nie wymaga podpór, gdyż rozwija się w formie krzaczków. Perełka to fasola plenna o bardzo smacznych ziarnach i dość krótkich strąkach. Odmiana Coco Nain Blanc Precoce jest bardzo plenna i wczesna, posiada białe i kuliste nasiona.

Charakterystyka fasoli

Fasola to roślina należąca do rodziny bobowatych. Polecana jest jako dodatek do zup i sałatek, jako składnik fasolki po bretońsku czy po prostu gotowanej fasolki szparagowej podanej do obiadu. Posiada również wiele cennych właściwości i składników odżywczych. To ogromne źródło potasu, fosforu i wapnia, ale także selenu czy żelaza i cynku. Wśród witamin zawartych w fasoli możemy znaleźć witaminę C, A, E i K oraz wiele witamin z grupy B. Fasola świetnie stymuluje odporność i układ nerwowy. Jest szczególnie polecana dla osób zmęczonych i wyczerpanych. Okazuje się, że fasola to również źródło substancji hamującej rozrost nowotworów. Wysoka zawartość błonnika pokarmowego sprawia, że warzywo to idealnie radzi sobie z nadmiarem złego cholesterolu.

Co ważne, fasola uprawiana na ziarno jest ogromnym źródłem białka, dlatego polecana jest szczególnie w diecie wegetarian i wegan. Suszone strąki fasoli polecane są także w formie naparu, który świetnie obniża poziom cukru we krwi, działa moczopędnie oraz usuwa toksyny. Wspomaga pracę całego układu moczowego i nerek. Warzywo to jest także szczególnie polecane w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego. Podczas jego spożywania należy pamiętać, iż jest to warzywo ciężkostrawne, przez które mogą dokuczać gazy i wzdęcia. Dlatego mimo cennych właściwości zdrowotnych fasoli, nie powinny jej jeść kobiety w ciąży, kobiety karmiące oraz dzieci i osoby starsze.

Uprawa fasoli

Fasola jest warzywem, które powinno być uprawiane na glebach żyznych, zasobnych w próchnicę, lekko wilgotnych i przepuszczalnych. Odczyn pH około 5,5. Fasola ma duże wymagania odnośnie temperatury. Kiełkuje, kiedy temperatura wynosi około 15 stopni, a podczas przymrozków może zostać całkowicie zmarnowana. Nie można siać fasoli zbyt wcześnie, a najlepiej dopiero koło 10 maja.

Fasolę należy sadzić na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru. W drugim lub trzecim roku po oborniku. Deszcz i zimno sprawiają, że fasola zapada na choroby, natomiast upały powodują stratę kwiatów i zawiązków. Do 15 czerwca sadzi się fasolę na ziarno, natomiast na strąki od maja do lipca.

Podczas siewu ręcznego w dołku należy umieścić 3 ziarna fasoli na głębokości 2 cm, w rzędach co 20 cm. W celu tyczkowania fasoli należy pamiętać, że powinno się je wbijać przed siewem rośliny lub do osiągnięcia przez nią 15 cm. Kiedy fasola podrośnie, należy zasilić ją saletrą, warto ją podlewać, wyrywać chwasty i lekko spulchniać glebę. Nie należy siać fasoli koło buraków, czosnku, kapusty i cebuli. Dobrym sąsiedztwem dla fasoli jest burak, kalafior, dynia, kapusta, kalarepa, seler, marchew i szpinak.

Szkodniki i choroby fasoli

Aby otrzymać dorodne plony fasoli, należy zadbać o właściwą pielęgnacją i płodozmian. Niestety może zdarzyć się sytuacja, w której szkodliwe patogeny będą zagrażać uprawie. Wśród chorób wyróżnia się:

  • antraknozę fasoli – objawia się ciemno brunatnymi plamami na liściach. Mocno zainfekowane rośliny mogą zamierać;

  • bakteriozę obwódkową – tworzy na liściach brązowe plamy z żółtymi obwódkami;

  • szarą pleśń – choroba grzybowa, która objawia się szarym nalotem;

  • zgniliznę twardzikową – objawia się wodnistymi plamami. Prowadzi do gnicia i więdnięcia rośliny.

Aby zwalczyć choroby grzybowe fasoli, należy zastosować odpowiednie środki ochrony roślin w odpowiedniej dawce. Warto zapobiegać rozwojowi chorób poprzez stosowanie się do zasad płodozmianu. Bardzo ważne jest odchwaszczanie ziemi, dbałość o dobre przekopanie ziemi po poprzednich uprawach. Co ważne, należy pamiętać o tym, aby wybierać zdrowie nasiona fasoli do sadzenia i kupować je u zaufanych sprzedawców.

Wśród szkodników, które mogą atakować fasolę wyróżnia się: przędziorki chmielowce, rolnice, śmietki kiełkówki i mszyce. Aby zapobiec żerowaniu szkodników, należy kontrolować uprawę na każdym jej etapie, a szczególnie wtedy, kiedy roślina dość dobrze rozwinie swoje strąki. W przypadku wystąpienia szkodników można również zastosować środki ochrony roślin jednak bardzo ważny jest tu czas reakcji, aby nie doszło do dużych uszkodzeń.

Zbiór fasoli

Fasolę na suche ziarno zbiera się, kiedy nasiona fasoli i strąki są zupełnie zeschnięte. Najlepiej robić to, kiedy na dworze jest słoneczna pogoda. Zbieranie jej podczas deszczu sprawia, że należy ją dokładnie wysuszyć, wieszając ją w przewiewnym i suchym miejscu. Następnie wyłuskane ziarna trzeba przechowywać w suchym, ciemnym i dość chłodnym miejscu. Fasolę szparagową tyczną i karłową zbiera się stopniowo, najlepiej co 3-4 dni. Najlepiej zrywać je wtedy, kiedy mają wielkość strąków pszenicy. Młode strąki są dużo smaczniejsze i delikatniejsze w smaku. W celu otrzymania nasion fasoli należy zostawić kilka strąków do zaschnięcia. Fasola szparagowa nadaje się do mrożenia i konserwowania.