Producent

Nasz sklep internetowy oferuje nasiona kalarepy w różnorodnych odmianach. Nasi klienci do wyboru mają kalarepę Gigant, której waga może osiągnąć nawet 4 kilogramy! To odmiana późna, która charakteryzuje się dużymi i smacznymi zgrubieniami korzeniowymi. Nadaje się do dłuższego przechowania, gdyż jej miąższ wyróżnia się dużą odpornością na parcenie. Kalarepa Wiedeńska Biała to bardzo popularna odmiana wczesna o jasnym odcieniu. Jest niezwykle smaczna i soczysta osiąga standardowe rozmiary, około 200 gramów. Idealna do uprawy na zbiór letni i jesienny. Kolejna odmiana dostępna w naszym sklepie to Delikates Biała posiada bardzo delikatny i soczysty smak. Osiąga dość duże rozmiary i jest odmianą średnio wczesną. Poleca się ją jako przekąskę, gdyż świetnie chrupie się ją na surowo. Wśród odmian późniejszych nasion kalarepy na uwagę zasługuje Alka i Wener Blauwe, które posiadają wyjątkowe ciemnofioletowe zgrubienia łodygowe. Są bardzo kruche w smaku i niezwykle smaczne. Alka jest łatwa w uprawie, a dodatkowo bardzo długo zachowuje swoje walory smakowe. Z kolei Wener Blauwe to odmiana na zbiór wiosenny, gdyż od momentu posadzenia do pierwszych zbiorów mija około 55 dni. Tworzy smaczne, choć małe zgrubienia o wadze od 150 do 200 gramów. Kolejną odmianą wśród nasion kalarepy dostępnych w naszym sklepie jest kalarepa wczesna Gabi, nazywana często odmianą uniwersalną ze względu na swoje przeznaczenie. Taka jest również kalarepa Di Vienna Bianco, która jest jedną z najwcześniejszych odmian. Jest gotowa do zbioru po około 45 dniach. Posiada smaczne zgrubienia o wadze około 180 gramów.

Kalarepa charakterystyka

Kalarepa to roślina znana na świecie już od wieków, w odmianach zielonych i fioletowych. Tworzy bulwy, które można wykorzystać do wielu potraw, szczególnie surówek. Wyróżnia ją chrupiący miąższ, delikatny i słodki smak, który przypomina kapustę białą. Kalarepa jest jednym z najwcześniejszych warzyw gruntowych o delikatnym i niezwykle soczystym smaku. Niestety często jest warzywem zapomnianym i niedocenianym. Częścią przeznaczoną do spożycia jest zgrubiała łodyga, jednak młodą kalarepę można spożywać również z liśćmi, które posiadają ogromne ilości witamin i minerałów. Okazuje się, że spożywanie kalarepy potrafi dostarczyć organizmowi ogromne ilości witaminy C, porównywalne do owoców cytrusowych. To również ogromne bogactwo witamin z grupy B oraz witaminy A, D, E oraz K. W jej składzie znajduje się również wiele cennych składników mineralnych, takich jak wapń, żelazo, magnez i potas. Kalarepa to bardzo zdrowy i smaczny dodatek do zup i sałatek oraz przekąska, gdyż można spożywać ją na surowo. Nasiona kalarepy powinny znaleźć się w koszyku każdej osoby, która chce zadbać o swoje zdrowie. Doskonale chroni organizm przed rozwojem nowotworów, gdyż w swoim składzie ma glukozynolany. Są to związki siarkowe, które zapobiegają nowotworom oraz wspierają ich leczenie. W kalarepie znajdziemy także duże ilości luteiny, która wspomaga wzrok. Chroni oczy przed rozwojem wad wzroku oraz działanie promieniowania słonecznego. Doskonale radzi sobie z bakteriami i grzybami w organizmie, dzięki czemu zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób. Liście kalarepy są szczególnie polecane w walce z anemią, gdyż posiadają duże ilości żelaza.

Uprawa kalarepy

Kalarepa nie jest problematyczna w uprawie, o ile zapewnimy jej odpowiednie miejsce i zabiegi pielęgnacyjne. Bardzo ważne jest, aby nie zaniedbywać podlewania, gdyż może to znacząco wpłynąć na ilość i jakość plonów. Wysiew kalarepy jest zależny od jej odmiany. Najczęściej uprawiana jest z rozsady. Należy zadbać, aby gleba była żyzna i wilgotna, a miejsce nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Nasiona kalarepy powinny być wysiewane w inspekcie, tunelu foliowym lub szklarni. Odmiany wczesne kalarepy wysiewa się w połowie lutego, natomiast średnio późne w kwietniu, a późne w maju lub na początku czerwca. Wysadzenie do gruntu powinno odbywać się w rozstawie 20×20. Na zbiór jesienny do wysiewania nadają się również odmiany wczesne, jednak są trudne do przechowywania przez okres zimowy. Kalarepa powinna być sadzona płytko, bez obsypywania, a zaraz po posadzeniu należy ją podlać, dzięki temu przyjmie się dużo szybciej. Wśród zabiegów pielęgnacyjnych należy dbać o odpowiedni poziom wilgotności podłoża oraz odchwaszczanie i spulchnianie gleby. Najlepiej, jeśli uprawiana jest jako poplon po roślinach sadzonych w 1 roku po nawożeniu obornikiem. Dobrze jest zasilać kalarepę saletrą w ilości 200 gramów na 10 m2. Wysiewając nasiona kalarepy, warto zadbać o posadzenie obok niej roślin, które wspomogą jej wzrost np. fasolę, groch, seler, ziemniaki, cebulę, ogórki czy buraki. Rekomendowane jest także wysadzenie obok truskawek, ziół np. kolendry, bazylii, kopru czy rumianku.

Problemy w uprawie kalarepy

Jednym z najczęściej pojawiających się problemów w uprawie kalarepy jest zahamowanie przyrostu. Najczęściej wynika to z braku wody, szczególnie jeśli utrzymuje się wysoka temperatura powietrza. Może zdarzyć się sytuacji, w której wyhodowana kalarepa będzie pękała. W takiej sytuacji należy ograniczyć podlewanie. Wśród innych problemów wyzwaniem mogą być szkodniki np. ślimaki, które wygryzają dziury w liściach oraz mszyce, które wysysają sok z roślin. Wśród chorób wyzwaniem może być mączniak rzekomy i czerń krzyżowy. Choroby te prowadzą do zniekształcenia główki. Aby zapobiegać rozwojowi chorób i szkodników, warto stosować 4-letnie przerwy w uprawie roślin kapustowatych, spulchniać glebę, odchwaszczać ją oraz pozyskiwać nasiona kalarepy od sprawdzonych dostawców.

Zbiór kalarepy

Kalarepa wczesna nie nadaje się do przechowywania, natomiast odmiany późne mogą być przechowywane w piwnicy przez cały okres zimy. Odmiany wczesne kalarepy zbiera się stopniowo w maju i czerwcu, pilnując, aby zgrubienia nie były przerośnięte. Bardzo ważny jest, aby zbierać bulwy w odpowiednim momencie (około 7-10 cm średnicy), gdyż późny zbiór może sprawić, że bulwy zdrewnieją i staną się po prostu niesmaczne. Zbyt duże bulwy stają się wyjątkowo twarde i nieprzyjemne w smaku, dlatego warto zbierać je, kiedy są mniejsze. Kalarepy późne mogą być zbierane we wrześniu i październiku.