Producent

W naszym sklepie internetowym polecamy zakup melona w wielu różnorodnych odmianach. Wśród wielu popularnych odmian Cantalupo Charantais należy do melonów wczesnych o niezwykłych walorach smakowych. To jasna skórka z ciemnozielonymi żebrowaniami. Melon Galia to jedna z najpopularniejszych odmian. Jest to kuliste warzywo o żółtobrązowej siatkowanej skórce. Junior to melon wczesny o bujnym wzroście i dużych owocach. Kolejną odmianą jest melon o owocowej nazwie ananas. To średnio wczesna odmiana o okrągłych i lekko eliptycznych owocach. Na uwagę zasługuje również odmiana malaga, dość plenna i odporna na działanie niskich temperatur. Mocny aromat i niesamowicie słodki smak to cechy charakterystyczne dla melona Emir. To odmiana wczesna, która świetnie znosi wahania temperatury. Melon Seledyn to najwcześniejsza z polskich odmian, która charakteryzuje się bujnym wzrostem i zieloną barwą miąższu. Jeśli nadal trudno jest zdecydować, którą odmianę melona wybrać, może warto spróbować Melby Oliwin, która charakteryzuje się niezwykle smacznym pomarańczowym miąższem o masłowej konsystencji.

Melon charakterystyka

Melon jest warzywem, które należy do rodziny dyniowatych. Wysoka zawartość cukru sprawia, że jest to warzywo dużo cenniejsze niż ogórki. To również niezwykły smak i aromat. Melon jest bogaty w wiele cennych dla organizmu właściwości, które mogą okazać się niezwykle cenne dla osób zmagających się z miażdżycą i nadciśnieniem, ale również u osób z chorobą nowotworową. To bogactwo wielu witamin, takich jak: A, C, E, K oraz witamin z grupy B. W melonie występuje również wiele cennych soli mineralnych jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, cynk, fluor czy miedź. Warzywo to jest szczególnie polecane dla układu nerwowego i kostnego, wpływa również pozytywnie na stan skóry i posiada właściwości oczyszczające.

Uprawa melona

Melony są warzywem o dużo większych wymaganiach klimatycznych niż ogórki. Dlatego miejsce do ich wzrostu powinno być nasłonecznione, ciepłe i osłonięte od północy. Tak naprawdę najskuteczniejsza jest uprawa melona w szklarniach, w których panuje wysoka temperatura. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna. Melony w szklarniach mogą być wysiewane od wiosny do lata. W tunelach foliowych można wysiewać je do końca kwietnia. Dobrze jest również sadzić melony do donic lub skrzynek, a kiedy wykształcą kilka liści, należy je przyciąć, aby mogły się rozkrzewić. Po upływie kilku dni można przesadzić sadzonki na miejsce stałe. Podłoże powinno mieć około 30 centymetrów, pod którym powinien znajdować się obornik, koński nawóz, kompost lub słoma. Wśród zabiegów należy wyróżnić podlewanie letnią wodą, odchwaszczanie, cięcie oraz odwracanie owoców, aby nie gniły. W czasie upałów szklarnie i tunele foliowe należy wietrzyć. Warto również stosować nawozy potasowo-fosforowe.

Zbiór melona

Melony są gotowe do zbioru około 3-4 miesiące od siewu. Najczęściej jest to koniec sierpnia i początek września. W czasie dojrzewania warzyw nie należy podlewać ich zbyt obficie. Warto zebrać je tuż przed przymrozkami i przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.