Jak siać drobne nasiona?

Sianie drobnych nasion szczególnie początkującym działkowcom może sprawiać pewne trudności. W tym artykule podpowiemy jak powinniśmy wysiewać drobne nasiona, tak aby nasze wschody były równomierne.

Pierwszym etapem jest przygotowanie podłoża pod wysiew. Na początku przekopujemy wyznaczoną pod uprawę część działki. Następnie usuwamy zbędne zanieczyszczenia takie jak: patyki, chwasty, kamienie, kępy traw oraz pozostałości po uprawianych wcześniej roślinach. Tak przygotowany teren wyrównujemy grabiami, rozbijając przy tym większe grudy ziemi.

Kolejnym etapem jest wyznaczenie rzędów, w tym wypadku najlepiej posłużyć się znacznikiem. Przygotowane za jego pomocą rzędy będą cechowały się odpowiednią głębokością, a także odległościami między sobą. To uniwersalne narzędzie ogrodnicze sprawdzi się przy uprawie większości warzyw.

Standardowa głębokość siewu nasion to ok. 1-2 cm, jednakże nasiona o większych rozmiarach można siać nieco głębiej. W tym celu dociskamy znacznik mocniej do podłoża aby powstałe rowki były większej głębokości.

Drobne nasiona warto wymieszać z suchym piaskiem, w proporcji 1:10, jedna część nasion na dziesięć części piasku, zapewni nam to równomierny wysiew, a następnie wschód młodych roślin. Nasiona sieje się przepuszczając je pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Większe nasiona można siać wprost z torebki przesuwając ją powoli nad rowkiem i uderzając w nią lekko palcem. Następnie przykrywamy je nagarniając na rowki ziemię z międzyrzędzi i ugniatamy odwróconymi grabiami bądź deseczką, aby zwiększyć podsiąkanie wody. Na glebie gliniastej, łatwo zaskorupiającej się zaleca się przykryć nasiona ziemią kompostową, wymieszaną pół na pół z piaskiem.

Jeżeli siejemy wczesną wiosną, a gleba jest dostatecznie wilgotna, to nie zachodzi potrzeba podlewania uprawy przy wysiewie. Jeżeli natomiast gleba jest mocno przesuszona, można do przygotowanych rowków nalać niewielką ilość wody, następnie wysiać nasiona (zgodnie z wyżej rozpisanymi zaleceniami) i przykryć je suchą ziemią.