Producent

Termin siewu

Jeśli marzysz o założeniu własnego ogrodu i szukasz nasion, dzięki którym Twoje plony będą obfite i zadowalające, koniecznie zapoznaj się z ofertą naszego sklepu internetowego. Proponujemy szeroki wybór nasion warzyw idealnych do posadzenia na działce, w szklarni, tunelu, w skrzyni na balkonie czy na domowym parapecie. Wszystkie nasiona warzyw pochodzą od renomowanych i znanych polskich producentów, dlatego wyróżniają się doskonałą jakością. Oferujemy popularne warzywa w wielu odmianach np. ogórki, pomidory, marchew, pietruszkę, selera, cebulę, koper, fasolę, groch, kukurydzę, słonecznik, bób, buraka, kalafiora, brokuła, wiele odmian kapusty np. białą, czerwoną, pekińską. Oczywiście to nie wszystko. Na uwagę zasługują także inne popularne nasiona np. dyni, cukinii, patisona,  papryki, melona, arbuza, rzodkiewki, rzodkwi czy pasternaku. Oferujemy także mniej znane w uprawie warzywa, które można wyhodować w swoim ogrodzie np. szparagi, rabarbar, okrę, oberżynę, musztardowca, skorzonerę, karczocha czy rodzynka brazylijskiego. Oferta naszego sklepu to również wiele odmian sałaty masłowej, lodowej, rzymskiej, liściowej czy łodygowej. Bez względu na to, jakich nasion warzyw potrzebujesz, z pewnością znajdziesz je w naszym sklepie, gdzie dbamy o stały dostęp różnorodnych nasion warzyw – popularnych, jak i mniej znanych. Nasiona dostępne są w różnych opakowaniach, zarówno luzem, jak i na taśmach, co znaczenie ułatwia wysiew drobnych nasion warzyw. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą, gdzie znajdują się wysokiej jakości nasiona gwarantujące doskonałe plony i satysfakcję z uprawy.

Dlaczego warto uprawiać własne warzywa?

Własna uprawa warzyw, bez względu na to, na jakiej powierzchni się odbywa, może przynieść wiele satysfakcji. Swoje warzywa, przyniesione prosto z przydomowego ogródka o wspaniałym świeżym zapachu to zupełnie inna jakość od tej, którą znamy ze sklepu. Nie musimy posiadać sporej ilości miejsca, aby zadbać o wyhodowanie swoich warzyw. Często wystarczy skrzynia na balkonie, aby cieszyć się smakiem szczypiorku, kopru, czy natki pietruszki. W donicy na balkonie wyhodujemy także pomidorki koktajlowe i wiele innych świetnych warzyw. Wystarczą odpowiednie nasiona, dobra ziemia, którą bez trudu kupimy w sklepie ogrodniczym i trochę cierpliwości oraz pielęgnacji. Gwarantujemy, że smak swojego warzywa będzie nieporównywalny ze smakiem każdego warzywa zakupionego w sklepie. To satysfakcja, ogromne zadowolenie i wygoda. Mając własne ogórki, możemy je zerwać i zrobić mizerię do obiadu. Swój szczypiorek nawet na balkonie można zerwać i dodać do jajecznicy. Nie trzeba biec do sklepu, aby mieć wspaniałe i zdrowe warzywa zaraz w swojej kuchni. Co ważne, warzywa i owoce z roku na rok drożeją, dlatego własna uprawa może być sposobem na oszczędności. Jak wiadomo, rekomendowane jest, aby spożywać sporą ilość warzyw dziennie, gdyż wpływają pozytywnie na nasze zdrowie, dlatego ważne jest, szczególnie jeśli mamy takie możliwości, zapewnić sobie dostęp do swoich świeżych warzyw, wyhodowanych własnymi rękami. Warto wiedzieć, że jedną z najważniejszych korzyści z uprawy swoich warzyw jest kontrola tego, co jemy. Wybierając, warzywa w sklepie nie wiemy, w jakich warunkach rosły, jakie zabiegi pielęgnacyjne były na nich stosowane oraz w jakich warunkach były transportowane do sklepu. Własne warzywa to kontrola ich jakości od początku do końca, od wyboru nasion po ich wzrost.

Miejsce do uprawy warzyw

Wybierając nasiona warzyw, możemy siać je w wielu miejscach, nie tylko w ogrodzie, ale również w tunelu, szklarni, a także w donicy na balkonie czy domowym parapecie. Do uprawy polowej nadaje się większość warzyw, jednak szczególnie warto uprawiać warzywa okopowe np. buraki, marchew czy pietruszkę. Z kolei do uprawy w tunelach foliowych, szklarniach czy inspektach rekomenduje się nasiona warzyw ciepłolubnych np. pomidora, ogórka, arbuza, melona czy paprykę. Na domowym parapecie możemy uprawiać szczypiorek, koperek, natkę pietruszki, rzeżuchę, sałatę, a nawet rzodkiewkę. Każdy właściciel balkonu również może mieć swojej warzywa o wyjątkowym smaku. Gwarantujemy, że jedna mała skrzynka postawiona na balkonie może dać wiele satysfakcji ze zbiorów. W pojemnikach możemy uprawiać czosnek, cebulę, koperek, paprykę, pomidory koktajlowe, rzodkiewkę, sałatę, seler, szczypiorek czy specjalnie dostosowane odmiany ogórków. 

Warzywa – samo zdrowie

Nie bez powodu mówi się, że każdy człowiek powinien każdego dnia spożywać około 5 porcji warzyw i owoców. Wszystko w trosce o zdrowie. To właśnie warzywa dostarczają największą liczbę wartości odżywczych, które są niezbędne dla zdrowia i odpowiedniego funkcjonowania organizmu. Ludzie, którzy jedzą sporą ilość warzyw, są w mniejszym stopniu narażeni na wystąpienie chorób przewlekłych, a także nowotworów. W warzywach nie znajdziemy niezdrowych tłuszczów, cholesterolu czy sporej ilości kalorii, dlatego większość z nich można spożywać na surowych dietach restrykcyjnych. Warzywa to wysoka zawartość cennych witamin i minerałów np. A, B, C, D, E, K, potasu, magnezu, selenu, cynku, wapnia, a także błonnika pokarmowego usprawniającego pracę jelit i całego układu pokarmowego. Wysoka zawartość polifenoli, naturalnych przeciwutleniaczy pozwala chronić organizm przed wystąpieniem wielu chorób. Spożywanie dużej ilości warzyw, szczególnie tych z własnego ogródka:

 • zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę;
 • obniża ryzyko wystąpienia chorób serca i całego układu krążenia, udaru;
 • przeciwdziała wystąpieniu niektórych nowotworów;
 • zmniejsza ryzyko tworzenia się kamieni nerkowych;
 • przeciwdziała problemom z układem nerwowym;
 • zapobiega wahaniom nastroju;
 • zmniejsza ryzyko anemii;
 • obniża prawdopodobieństwo nadwagi i otyłości.

Trudno wymienić wszystkie pozytywne skutki spożycia warzyw, gdyż oddziałują na cały organizm. Odpowiednie ilości przyjmowanych warzyw dziennie, zróżnicowanych i pochodzących ze swojej uprawy, sprawi, że nie będzie potrzeby przyjmowania sztucznych witamin i minerałów dostępnych w aptekach. Zapewnią jak największą ilość witamin i minerałów, szczególnie jeśli będą to warzywa z własnej uprawy.

Siew nasion warzyw

Wysiew nasion warzyw może odbywać się rzędowo, gniazdowo, a także poprzez siew do pojemników w celu przygotowania rozsady. Uprawy warzyw z rozsady daje wiele korzyści, szczególnie jeśli chodzi o szybsze plonowanie warzyw ciepłolubnych, do których możemy zaliczyć paprykę, pomidora i arbuza. Okazuje się, że wysiew nasion na rozsadę zalecany jest także w celu przyspieszenia kiełkowania roślin np. selera, szpinaku, brokuła, karczocha, kalafiora i kalarepy. Istnieje spora grupa warzyw, które można produkować poprzez wysiew z rozsady. To kapusta biała, czerwona i włoska, a także pekińska, seler, sałata masłowa, por, szparagi, melony, ogórki, dynie, cukinie, patisony, kukurydza, brukiew i wiele innych.

Wysiew nasion warzyw może odbywać się rzędowo poprzez rozłożenie ich w wyznaczone rzędy. Najczęściej stosuje się go do nasion wolno kiełkujący i małych. Dotyczy większości warzyw np. marchewki, pomidora, pietruszki i wielu innych. Z kolei wysiew punktowy stosuje się do dużych nasion, gdzie po wzejściu nie będzie konieczności przerywania siewek. Dotyczy np. bobu, fasoli, łubinu, cukinii, ogórka, kukurydzy czy dyni. Siew gniazdowy podobny do punktowego polega na umieszczeniu kilku nasion w jednym miejscu. Najczęściej stosuje się tę metodę w przypadku słonecznika i groszku. Po wzejściu zostawia się jedną lub dwie najsilniejsze siewki.

Pielęgnacja uprawy

Aby uprawy mogły być w pełni satysfakcjonujące, warto zadbać o właściwą pielęgnację. Na początek należy wybrać odpowiednie miejsce do uprawy. Nie zawsze musi być to ogród, może to być donica, duża skrzynka, tunel foliowy czy szklarnia. Ważne, aby miejsce miało dostęp do słońca, było w miarę żyzne i osłonięte od dużego wiatru. Miejsce do uprawy warzyw powinno być odpowiednio przekopane. Nie mogą znajdować się na nim pozostałości po innych roślinach. Dodatkowo warto sprawdzić odczyn gleby, który dla warzyw powinien wynosić około 6-6,5. Jesienią dobrze jest zastosować kompost lub obornik. Jeśli ziemia jest słaba, warto wymieszać ją z gotowym podłożem do warzyw. Kiedy podłoże zostanie przygotowane, konieczny jest wybór nasion warzyw, które chcemy uprawiać i ich wysiew. Kiedy już to zrobimy, musimy pamiętać o podlewaniu, gdyż woda jest konieczna do ich kiełkowania i dalszego wzrostu. Wiele roślin jest szczególnie podatnych na uszkodzenia czy wystąpienie chorób w sytuacji braku wody, dlatego tak ważne jest, aby utrzymywać jak najlepszą wilgotność podłoża. Pamiętajmy, że podlewanie powinno odbywać się rano lub wieczorem, nigdy w południe, gdyż jest mniej efektywne.

Podlewanie to nie jedyna czynność pielęgnacyjna. Ważne jest także regularne odchwaszczanie uprawy. Chwasty mogą zabierać słońce i wodę, zagłuszając warzywa, przez co mogą one rosnąć dużo słabiej. Należy zadbać o ich usuwanie razem z korzeniami. Prowadząc własny domowy warzywnik, możemy to robić ręcznie. W przypadku wielu warzyw konieczne może być stosowanie nawozów mineralnych. Kiedy zaczną dawać plony, należy zbierać je w odpowiednim czasie, zużywać na bieżąco lub przetwarzać. Niektóre z nich można przechowywać dłuższy czas, jednak należy zapewnić im odpowiednie warunki wilgotności i temperatury powietrza.

Walka ze szkodnikami i chorobami

Klimat naszego kraju sprzyja rozwojowi wielu chorób, które atakują sporo gatunków warzyw. Szczególnie wtedy, kiedy mamy do czynienia z dużą wilgocią i wysokimi temperaturami. Najczęściej pojawiającymi się chorobami warzyw są te wywoływane przez grzyby jak: szara pleśń, alternarioza, zgnilizna twardzikowa, mączniak prawdziwy czy rzekomy. Aby zapobiegać ich rozwojowi, warto na bieżąco kontrolować swoją uprawę, dbać o usuwanie porażonych roślin i dokładane przekopywanie gleby przed wysiewem nasion warzyw. Należy wiedzieć, że przetrwalniki grzybów mogą przetrwać w glebie nawet kilka lat, stąd ważne jest, aby dokładnie zbierać wszystkie resztki roślin oraz przekopywać podłoże po zbiorach i przed siewem nasion. Dodatkowo nie powinno się tworzyć kompostu z chorych roślin. Wśród innych sposobów zapobiegania chorobom warzyw wyróżnia się:

 • stosowanie do zasad płodozmianu i dobrego sąsiedztwa;
 • odkażanie narzędzi przed pracami i po pracach ogrodowych;
 • zapewnienie odpowiedniej wentylacji roślinom, zachowując odstępy;
 • dbałość o odchwaszczanie ziemi;
 • zapobieganie nadmiernemu nawadnianiu uprawy;
 • wybieranie nasion warzyw od sprawdzonych sprzedawców;
 • siew odmian nasion warzyw odpornych na choroby.

Pomimo stosowania się do tych rad, niewykluczone jest, że choroby zaczną atakować nasze rośliny. W takiej sytuacji można zacząć walkę przy pomocy wyciągu z naturalnych preparatów np. pokrzywy, mniszka lekarskiego, cebuli czy czosnku. Warto wiedzieć, że takie opryski można stosować nie tylko na choroby, ale również profilaktycznie, zapobiegając ich wystąpieniu.

Choroby to nie jedyne przeszkody w uprawie warzyw. Należy uważać także na szkodniki, wśród których wyróżnia można: mszyce, wciornastki, śmietki, ślimaki, pędraki, pchełki, przędziorki, połyśnice, mączliki warzywne i wiele innych. Kluczowym działaniem zapobiegającym wystąpieniu szkodników jest:

 • zmianowanie – chodzi o zapobieganie uprawom warzyw z jednej rodziny po sobie;
 • spulchnianie gleby – co pozwala zwalczyć szkodniki glebowe;
 • uprawa odmian wyróżniających się dużą odpornością na szkodniki;
 • zastosowanie gnojówki z pokrzywy, która odstrasza szkodniki;
 • usuwanie resztek roślinnych.

Pomocne może okazać się także sadzenie ziół i kwiatów, których zapach może odstraszać szkodniki np. czarne bzy, czosnki, nostrzyki, szałwie, aksamitki, lawendy, majeranki, tymianki, mięty, komosy, bazylie i wrotycze. Wszystkie te rośliny mogą skutecznie odstraszać mszyce, mrówki, nicienie glebowe i wiele innych.

Termin siewu i okres wegetacji warzyw

Nasiona warzyw powinny być wysiewane zgodnie z instrukcją, znajdującą się na opakowaniu poszczególnego produktu. Istnieją różne odmiany warzyw zarówno wczesne, jak i późne, stąd mogą mieć różne okresy wegetacji. Kiedy sadzić poszczególne nasiona warzyw:

 • pietruszka, seler, marchew, sałata, bób, groch, szczaw, cebula, szczypior – sadzimy na przełomie marca i kwietnia;
 • burak, rzodkiewka, kapusta, por, kalafior i brokuł – sadzimy pod koniec kwietnia;
 • fasola, dynia, cukinia, ogórek, koper i pomidor z wcześniej przygotowanej rozsady – najlepiej sadzić w maju;

Warto wiedzieć, że marchew możemy posadzić także w listopadzie, aby cieszyć się zbiorami wczesną wiosną.

Aby przyspieszyć zbiory sałaty, możemy wysiać jej nasiona do pojemników, przygotowując rozsadę, dzięki czemu swoim warzywem będziemy mogli cieszyć się dużo wcześniej.

Koper, kapusta pekińska, sałata, szpinak czy rzodkiewka przez swój krótki okres wegetacji mogą  być wysiewane dwukrotnie. Na szczególną uwagę zasługuje koper, który można siać co 2-3 tygodnie. Z kolei buraka na zimę możemy posadzić w lipcu, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się zbiorami późną jesienią czy zimą.