Producent

Nasz sklep internetowy oferujemy nasiona szczypiorku w kilku odmianach. Jako pierwszy należy wskazać, szczypiorek Bohemia, który jest bardzo plenny, delikatny i intensywnie zielony o ostrym smaku. Szczypiorek Prager posiada delikatny, lecz pikantny smak. To odmiana wczesna i bardzo plenna. Idealnie nadaje się do uprawy polowej. Wyróżnia się obecnością wartościowych olejków eterycznych. Inną popularną odmianą nasion szczypiorku jest Prazska o cienkich i jasnozielonych liściach. To nasiona szczypiorku o wegetacji wynoszącej około 120 dni. Nadaje się do uprawy pod osłonami, jak i w gruncie.

Charakterystyka szczypiorku

Szczypiorek zaliczany jest do rodziny czosnkowatych, a jego prawidłowa nazwa to czosnek szczypiorek. W kuchni wykorzystywany jest jako zielona przyprawa do jajecznicy, omletów, twarożków, sałatek, surówek, kanapek i wielu innych. Jest rośliną niskokaloryczną i posiada wiele witamin i związków mineralnych. To przede wszystkim bogactwo witaminy K, C, A, witamin z grupy B oraz magnezu, żelaza, fosforu, cynku, wapnia, sodu, potasu i miedzi. W jego składzie znajdziemy także luteinę i karoten. Ma właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne oraz wpływa pozytywnie na redukcję złego cholesterolu. Posiada duże ilości luteiny i zeaksantyny, dzięki temu wspomaga pracę oczu i chroni przed zaćmą i zwyrodnieniem plamki żółtej. Polecany jest osobom, które chcą wzmocnić swoją odporność. Szczypiorek znany jest również z tego, że doskonale oczyszcza układ pokarmowy, usuwa toksyny, usprawnia pracę pęcherzyka żółciowego i wątroby, zapobiega infekcjom i zaparciom. Rewelacyjnie przyśpiesza gojenie się ran, a wszystko dzięki cennym składnikom mineralnym i witaminom, które znajdziemy w jego składzie.

Uprawa szczypiorku

Szczypiorek najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchniczych i przepuszczalnych. Najlepiej uprawiać go w 1 roku po oborniku. Najlepszy odczyn gleby to kwaśny lub obojętny. Nasiona szczypiorku wysiewane są bezpośrednio do gruntu najczęściej w marcu i kwietniu oraz w lipcu i sierpniu. Kiełkują już po około 2-3 tygodniach. Warto wiedzieć, że wysiew w donicach można prowadzić przez cały rok. Donice ze szczypiorkiem należy dać w jasne, cieplejsze miejsce przed nadejściem zimy.

Wśród zabiegów pielęgnacyjnych wyróżnić możemy podlewanie, odchwaszczanie, niedopuszczanie do kwitnienia oraz stosowanie nawozów organicznych. Podlewanie powinno być umiarkowanie, gdyż nadmiar wody, może prowadzić do rozwoju chorób grzybowych. Warto jest po uprzednim ścięciu szczypiorku przykryć go na zimę obornikiem. Co ważne, warzywo to jest rośliną odporną na choroby i szkodniki, szczególnie jeśli nasiona szczypiorku pozyskamy ze sprawdzonego źródła. Słaby wzrost może być wynikiem zbyt małej ilości światła lub nadmiernego podlewania.

Zbiór szczypiorku

Szczypiorek ścina się sukcesywnie w razie potrzeby. Odrasta on w błyskawicznym tempie. W październiku dopuszcza się wykopanie kilku kępek, zdołowanie ich w wilgotnym piasku w piwnicy, a po kilku tygodniach należy przesadzić go do doniczek. Można również na zimę ściąć szczypiorek i przechowywać go do około 1 roku w zamrażarce, wykorzystując do zup, sosów, sałatek czy surówek.