Producent

W ofercie naszego sklepu wyróżnić można kilka odmian nasion szczawiu. Rozeta o dużych, falistych i jasnozielonych liściach to szczaw Belwilski. To odmiana średnio wczesna, która jest wytrzymała na niewielkie mrozy. Nasiona szczawiu tej odmiany, można siać w marcu i kwietniu, a także w sierpniu. Szczaw Lyoński to odmiana wczesna, plenna o dużej sile wzrostu. Liście tej odmiany są ciemnozielone i niezwykle smaczne oraz wytrzymałe nawet na większe mrozy. Tworzy bardzo duże kępy, ze sporą ilością liści.

Charakterystyka szczawiu

Szczaw jest rośliną z rodziny rdestowatych i charakteryzuje się wieloma cennymi właściwościami. Zakup nasion szczawiu może być doskonałą inwestycją, szczególnie jeśli zależy nam na poprawie swojego zdrowia. Jest chętnie wykorzystywany w kuchni jako składnik wielu potraw, np. słynnej zupy szczawiowej. To bogactwo cennych witamin i minerałów. Szczaw zawiera duże ilości witaminy A, C oraz witamin z grupy B. To również cenne źródło żelaza, karotenu, magnezu, fosforu, potasu, miedzi i manganu, ale także cynku, wapnia i selenu. Na uwagę zasługuje fakt, iż w szczawiu znajdują się korzystne dla zdrowia związki polifenolowe, który neutralizują wolne rodniki, hamując rozwój nowotworów. To również nisko kaloryczna roślina, która w 100 g zawiera jedynie 21 kalorii. Jest także cennym źródłem błonnika, reguluje procesy trawienie, poprawia perystaltykę jelit. Warto wiedzieć, że ze szczawiu oprócz pysznej zupy szczawiowej można przyrządzić napar stosowany w problemach z nerkami czy wątrobą. Wyciąg z jego korzeni pozwoli również pozbyć się miodówek, mszyc i przędziorków z ogrodu.

Warto wiedzieć, że szczaw posiada spore ilości kwasu szczawiowego, który w nadmiarze może okazać się szkodliwy dla zdrowia. Podczas przygotowywania potraw warto dodać do szczawiu produkty bogate w wapń np. śmietanę, kefir, które pozytywnie wpływają na działanie kwasu szczawiowego.

Uprawa szczawiu

Wysiew nasion szczawiu przeprowadza się w kwietniu lub maju na zbiór letni, natomiast na zbiór przyszłoroczny sieje się go w sierpniu. Należy wiedzieć, że wysiew nasion szczawiu w sierpniu może dać lepsze plony, gdyż szczaw siany na zbiór letni wybija w pędy kwiatowe. Nasiona powinno się rozsiewać w rzędach co 30 cm, a następnie przerwać siewki co 15 cm. Pierwsze rośliny pojawiają się szybko, po około 5-7 dniach.

Wśród prac pielęgnacyjnych należy wyróżnić odchwaszczanie, spulchnianie gleby, saletrowanie oraz usuwanie pędów kwiatowych, które wpływają osłabiająco na wzrost rośliny. Ważne jest również podlewanie, gdyż odpowiednia wilgotność podłoża wpływa na soczystość liści. Najlepszymi glebami do uprawy szczawiu są ziemie zasobne w próchnicę, wilgotne i przepuszczalne, dzięki temu uprawa po zasianiu może trwać nawet 4 lata. Najlepiej wybrać miejsce słoneczne, jednak w miejscach półcienistych również poradzi sobie znakomicie. Co ważne, szczaw jest rośliną odporną na szkodniki i choroby.

Zbiór szczawiu

Szczaw jest gotowy do zbioru po około 3 miesiącach od siewu nasion. Liście należy zrywać stopniowo, przy samej nasadzie. Najlepiej ścinać najmłodsze liście, które są najsmaczniejsze i mają najmniej kwasu. Warto wiedzieć, że na dobrej glebie szczaw może plonować nawet 4 lata po posadzeniu.