Producent

Brokuły to jedne z najzdrowszych i najpyszniejszych warzyw na świecie. Z tego powodu zadbaliśmy o to, aby nasza oferta obfitowała w wiele popularnych odmian nasion brokuła. Jedną z nich jest brokuł Cezar. To odmiana średnio wczesna, która przeznaczona jest do uprawy na wiosnę i jesień. Wyróżnia się ścisłymi i zielonymi różami o średnicy nawet 15 cm. To brokuł idealny do spożycia bezpośredniego, a także do zamrażania. Spośród innych nasion brokuła polecamy odmianę Limba. To brokuł wczesny, który nadaje się do uprawy letniej i jesiennej. Idealny na przetwory, a także do bezpośredniego spożycia. Odmiana ta wyróżnia się brakiem skłonności do wybijania w pędy nasienne. Na ogromną uwagę w naszej ofercie zasługuje także odmiana nasion brokuła Ramoso Calabrese. Od wysadzenia do zbioru głównego mija około 45-50 dni. Jest to odmiana wczesna o bardzo ścisłych różach w kolorze ciemnozielonym. Ich średnica wynosi około 15-20 cm, a masa nawet 300 gramów. Idealnie nadaje się do uprawy amatorskiej. Inną odmianą nasion brokuła jest Sebastian. Sprawdzi się w uprawie wiosennej i jesiennej. Swoje róże zawiązuje po około 30-50 dniach w zależności od czasu jego uprawy. Jego róże są wypukłe o barwie ciemnozielonej. Spośród innych odmian polecamy także brokuł Wiarus. To bardzo plenna i wczesna odmiana o sporych różach w kolorze szarozielonym.

Charakterystyka brokuła

Brokuły to warzywa, które zaliczamy do tej samej grupy co kapusta, kalafior, kalarepa czy jarmuż. Wyróżnia się zieloną barwą, ciasnym splotem róż i grubą łodygą. Warto wiedzieć, że róże brokuła są kwiatami, a w sytuacji ich dłuższego pozostawienia na grządce można spodziewać się zakwitu żółtych kwiatów. Brokuł to warzywo, które należy do najzdrowszych na świecie, dlatego każdy z nas powinien pomyśleć o ich częstym spożywaniu, szczególnie jeśli uda nam się wyhodować brokuły we własnym ogrodzie. Wyróżniają się wysoką zawartością składników odżywczych, które doskonałe wpływają na zdrowie. Znajdziemy w nich witaminy takie jak: A, C, D i K oraz witamin z grupy D. To także bogactwo minerałów np. potasu, magnezu, żelaza, cynku, wapnia, sodu i fosforu. W brokułach znajdziemy również spore ilości błonnika, karotenoidów (luteiny i zeaksantyny), które pozytywnie wpływają na wzrok. To jednak nie wszystko. Brokuły to bogactwo naturalnych antyoksydantów, które są w stanie zwalczać wolne rodniki, dzięki czemu chronią organizm przed wieloma chorobami.

Brokuły wyróżniają się właściwościami antynowotworowymi, a wszystko przez obecność sulforafanu. To właśnie on odpowiada zapobieganiu mutacjom DNA i nie pozwala na dalsze, rozprzestrzenia się nowotworu po organizmie. Brokuł może dawać pozytywne efekty u osób z autyzmem, gdyż może łagodzić objawy tego schorzenia. Dodatkowo chroni przed wrzodami żołądka i dwunastnicy, zwyrodnieniami stawów. Spożywany regularnie może usprawnić działanie układu krążenia i obniżyć ciśnienie krwi, a wszystko przez wysoką zawartość potasu. Brokuł poleca się osobom na dietach odchudzających, gdyż wyróżnia się wysoką zawartością błonnika, który daje uczucie sytości oraz chromu, który może zapobiegać wilczym napadom głodu. Jak widać, brokuł to warzywo idealne, dlatego już dziś, warto posadzić go w swoim ogrodzie.

Uprawa brokuła

Brokuł to warzywo, które idealnie odnajduje się w chłodnym klimacie. Najlepiej sadzić go w miejscach słonecznych, jednak osłoniętych od wiatru. Najlepiej rośnie w temperaturach 15-17 stopni. Wysokie temperatury mogą prowadzić do deformacji i drewnienia pędów. Nasiona brokuła powinno sadzić się w na glebach żyznych, próchnicznych i przepuszczalnych, gdyż nie można doprowadzać do zastoju wody w uprawie. O ile brokuł potrzebuje sporych ilości wody, szczególnie w początkowej fazie wzrostu, nie powinno się dopuszczać do zastoju wody. Gleba powinna mieć odczyn obojętny lub lekko zasadowy. Aby cieszyć się doskonałymi uprawami, warto sadzić je na ziemi w pierwszym roku po oborniku lub w ziemi nawożonej kompostem. W czasie wzrostu mogą potrzebować nawożenia, szczególnie wieloskładnikowego. Istotne jest również, aby unikać warzyw, które mogą okazać się nieodpowiednim sąsiadem dla brokuła. To kalafior, kapusta, szczypiorek, cebula i czosnek. Brokuły najlepiej rosną obok buraków, rzodkiewek, pomidorów, fasoli, grochu oraz selera. Z powodzeniem można sadzić nasiona brokuła obok ziół np. tymianku, bazylii oraz kolendry. Odpowiednie sąsiedztwo zapewni doskonałe plony.

Uprawa brokuła może odbywać się z rozsady. Nasiona brokuła wysiewa się do donic z żyzną ziemią. Należy umieścić je w miejscu ciepłym około 17 stopni. Do gruntu należy sadzić je od marca do czerwca, w rozstawie 50-60 x 40-50 cm, kiedy mają około 4-6 liści. Warto wiedzieć, że odstępy między roślinami pozwolą im lepiej się rozwijać. Dodatkowo należy pamiętać, aby nie sadzić ich w miejscach, gdzie rosły inne warzywa kapustne.

Choroby i szkodniki brokuła

Szkodniki brokuła to:

  • Śmietka kapuściana – to muchówki, które chętnie żerują na warzywach kapustnych i rzodkiewce. Śmietka najczęściej spotykana jest na częściach podziemnych roślin, stąd prowadzi do uszkodzenia roślin i ich obumierania.
  • Mszyca kapuściana – to bardzo groźny szkodnik, który może prowadzić do powstawania przebarwień na roślinach i zwijania się liści. Prowadzi do zahamowania rozwoju rośliny.
  • Mączlik warzywny – groźne są zarówno larwy, jak i dorosłe muszki. Mączlik prowadzi do wysysania soku z roślin, hamując rozwój i wzrost rośliny oraz prowadząc do żółknięcia roślin.
  • Paciornica krzyżowianka – to jasnobrązowa muchówka, która składa jaja w młodych liściach. Prowadzi do uszkodzenia liści i stożka wzrostu brokuła.
  • Piętnówka kapustnica – to motyle, które żerują na brokułach. Ich gąsienice wygryzają róże brokułów i liście.
  • Pchełki – to małe chrząszcze, które wygryzają liście warzyw kapustnych. Żerują na wszystkich częściach, prowadząc do obumierania rośliny.
  • Bielinek kapustnik – to motyl o żółtym zabarwieniu i czarnych plamkach. Groźne są szczególnie gąsienice, które żerują na spodzie liści i wysysają z nich sok.

Choroby, które mogą zaatakować brokuła to:

  • Mokra zgnilizna – to choroba bakteryjna, która atakuje brokuły zarówno podczas zbiorów, jak i w czasie przechowywania. Objawia się plamkami, co prowadzi do ciemnienia róż i powstawania zapachu zgnilizny. Aby zapobiec pojawieniu się choroby należy zbierać warzywa podczas słonecznych dni.
  • Mączniak prawdziwy – objawia się mączystym nalotem, który pojawia się na górnej stronie liści i z czasem obejmuje dalsze części rośliny. Należy unikać dużych ilości wilgoci, a między roślinami tworzyć odstępy, zapewniając tym samym wentylację.
  • Mączniak rzekomy – objawia się żółtymi i brązowymi plamami na liściach. Choroba ta prowadzi do żółknięcia liści i zamierania.
  • Kiła kapusty – atakuje korzenie, prowadząc do powstania wyrośli na korzeniach. Zaczynają one pękać, gnić, co prowadzi do zamierania roślin. Warto wiedzieć, że zarodniki kiły mogą przetrwać w glebie przez wiele lat.
  • Zgorzel siewek – to choroba grzybowa, która atakuje młode siewki, prowadząc do żółknięcia i obumierania.
  • Szara pleśń – to żółknięcie liści, występowanie plam o wodnistym charakterze i przypominającym pleśń. Choroba prowadzi do obumierania liści.

Zapobieganie szkodnikom i chorobom brokuła

Brokuł podobnie do innych warzyw z rodziny kapustnych narażony jest na atak wielu szkodników i chorób. Bardzo ważne jest, aby zadbać o stałą kontrolę uprawy, dzięki czemu możliwa będzie szybka reakcja na pojawiające się problemy. Aby uchronić swoją uprawę przez zniszczeniami warto:

  • unikać gleb podmokłych, mokrych i słabo przepuszczalnych;
  • odchwaszczać systematycznie;
  • zadbać o wysiew nasion brokuła do gleby zasobnej w próchnicę;
  • wysiewać nasiona do ziemi przekopanej i spulchnionej, najlepiej dwukrotnie;
  • stosować się do zasad płodozmianu;
  • unikać stosowania obornika wiosną przed sadzeniem warzyw.

W przypadku zauważenia problemów warto zastosować stosowne opryski, które można kupić w dobrych sklepach ogrodniczych. Podstawą jest również zakup nasion brokuła z miejsc sprawdzonych, w których można dostać najwyższej jakości produkty.

Zbiór brokuła

Zbiór brokułów rozpoczyna się po około 40-70 dniach od wysadzenia rozsady na miejsce stałe. Brokuły zbieramy, kiedy róże są wyrośnięte, zwarte i jędrne. Nie można dopuścić do pojawienia się pędów kwiatowych.

Zebrane brokuły przechowuje się przez krótki czas, w miejscu chłodnym i ciemnym. Można owinąć je folią, dzięki czemu nie zwiędną. Brokuły mrozić lub spożywać bezpośrednio.