W ofercie naszego sklepu znajdziecie Państwo nasiona poziomki w wielu odmianach. Rugia i Baron Solemacher to najpopularniejsze odmiany tego owocu. Poziomka Rugia to owoce o średniej wielkości i dość wydłużone. Wyróżnia się bardzo słodkimi owocami z wyraźnym aromatem. Rugia owocuje od czerwca do pierwszych przymrozków tak, jak odmiana Baron Solemacher. Posiada duże owoce, słodkie i aromatyczne w kształcie jajka w kolorze ciemnoczerwonym bądź jasnożółtym. Jest niezwykle plenna, odporna na mróz i choroby grzybowe. Kolejne nasiona poziomki to odmiana Regina. Pochodzi z Francji, a jej kształt to kuliste, duże i szerokostożkowe owoce o czerwonej barwie. Owocuje podobnie jak inne odmiany i posiada wysoką plenność. Roślina o wartości ozdobnej oraz spożywczej to poziomka Rujana. Jest zaliczana do upraw plennych o pokroju dekoracyjnym, ze względu na wspaniale duże i kształtne owoce o intensywnie czerwonym kolorze i słodkim smaku.
Charakterystyka poziomki
Poziomka to bylina zaliczana do rodziny różowatych. Kwitnie w maju i czerwcu. Jest rośliną owadopylną. Wyróżnia się czerwonymi, soczystymi i smacznymi owocami. Owoce poziomki przypominają truskawki, jednak są od nich mniejsze. Ich smak jest niezwykle wyborny, o czym doskonale wiedzą dzieci, dlatego warto kupić nasiona poziomki i posadzić je w swoim ogrodzie. Poziomka to owoc leśny, który może być również posadzony we własnym ogrodzie.
Poza niezwykłym smakiem poziomka posiada wiele cennych witamin i minerałów. To przede wszystkim witamina C i PP, B2, B6, A, E, H oraz potas, żelazo, wapń, fosfor i kobalt. Poziomka ma działanie przeciwbiegunkowe i moczopędne. Doskonale usprawnia przemianę materii, a jedzona w nadmiarze może działać przeczyszczająco. Poziomka bardzo dobrze usuwa nadmiar wody w organizmie. Herbatę można przygotowywać zarówno z owoców, jak i suszonych liści. Uznawana jest za roślinę leczniczą. W młodych liściach poziomki znajdziemy flawonoidy, kwasy organiczne, olejki eteryczne i liczne witaminy. Może być również wykorzystywana jako dodatek do ciast i galaretek czy herbatek owocowych. Warto przyrządzić z niej marmoladę, dżem i kompot. W tym celu używa się nie tylko owoców, ale także liści.
Uprawa poziomki
Idealnym miejscem do uprawy poziomki jest miejsce zacienione, dzięki temu nie ma potrzeby ciągłego podlewania. W miejscu słonecznym poziomki wymagają większych zabiegów pielęgnacyjnych, jednak posiadają dużo słodsze owoce. Najlepiej sadzić je na glebach żyznych i przepuszczalnych o kwaśnym odczynie, wzbogaconych obornikiem bądź kompostem. Powinny być one posadzone w odległości 25-30cm. Poziomki nie mogą być uprawiane jako poplon po malinach, truskawkach, pomidorach i ziemniakach.
Wśród zabiegów pielęgnacyjnych ważne jest podlewanie i odchwaszczanie. Wygląda to podobnie do zabiegów, jakie stosuje się w przypadku truskawek. Wiosną należy usunąć suche pędy i liście. Warto spulchnić glebę na głębokość około 5 cm. Zimą, starsze poziomki warto obsypać żyzną ziemią, kiedy szyjki korzeniowe są odsłonięte.
Choroby i szkodniki poziomki
Nasiona poziomki posadzone w ogrodzie mogą przynieść doskonałe plony, jednak rośliny te tak, jak truskawki mogą być narażone na wiele szkodników i chorób. Wśród szkodników należy wskazać roztocz truskawkowy. Prowadzi do żółknięcia liści, ich marszczenia i zasychania. Aby pozbyć się szkodnika, należy zastosować oprysk, przed kwitnieniem i po zbiorach. Kolejny szkodnik to kwieciak malinowiec. To mały, czarny chrząszcz. Poraża pąki i liście, tworzy dziurki w liściach. W tym przypadku również należy zastosować oprysk.
Wśród chorób atakujących poziomki należy wskazać szarą pleśń. Atakuje, kiedy jest wilgotno i ciepło. Prowadzi do wysychania kwiatów i pąków oraz brunatnienia owoców. Można zastosować oprysk podczas kwitnienia. Warto zadbać o regularne odchwaszczanie, gdyż szara pleśń najczęściej przenosi się z chwastów. Kolejną chorobą jest mączniak prawdziwy, który prowadzi do powstawania białego nalotu na liściach, ich zwijania i zasychania. Chorobą, którą warto wskazać, jest werticylioza, atakująca liście, prowadząca do ich zamierania. Należy szybko usunąć zainfekowane rośliny z plantacji, gdyż mogą przenosić się na inne. Aby uniknąć chorób, warto wybierać nasiona poziomki ze sprawdzonych źródeł, dbać o odchwaszczanie i zmianowanie. Nie powinno się uprawiać poziomek po malinach, pomidorach, ziemniakach i truskawkach.
Zbiór poziomki
Poziomki zbiera się od czerwca do pierwszych przymrozków. Należy zachować szczególną ostrożność, gdyż są to owoce szczególnie delikatne i podatne na uszkodzenia podczas transportu. Większe ilości zebranych poziomek można zamrozić.