Producent

W naszej ofercie znajdziecie Państwo nasiona poziomki w wielu odmianach. Rugia i Baron Solemacher to najpopularniejsze odmiany tego owocu. Poziomka Rugia to owoce o średniej wielkości i dość wydłużone. Rugia owocuje od czerwca do pierwszych przymrozków tak jak odmiana Baron Solemacher. Posiada duże owoce w kształcie jajka w kolorze ciemnoczerwonym bądź jasnożółtym. Poziomka Regina pochodzi z Francji, a jej kształt to kuliste, duże i szerokostożkowe owoce o czerwonej barwie. Owocuje podobnie jak inne odmiany i posiada wysoką plenność. Roślina o wartości ozdobnej oraz spożywczej to poziomka Rujana. Jest zaliczana do upraw plennych o pokroju dekoracyjnym, ze względu na wspaniale duże i kształtne owoce o intensywnie czerwonym kolorze i słodkim smaku.

Charakterystyka poziomki

Poziomka to bylina zaliczana do rodziny różowatych. To owoc leśny, który może być również posadzony we własnym ogrodzie. Poza niezwykłym smakiem poziomki posiada ona wiele cennych witamin i minerałów. To przede wszystkim witamina C i PP oraz potas. Poziomka ma działanie przeciwbiegunkowe i moczopędne. Może być również wykorzystywana jako dodatek do ciast i galaretek czy herbatek owocowych. W tym celu używa się nie tylko owoców, ale także liści.

Uprawa poziomki

Idealnym miejscem do uprawy poziomki jest miejsce zacienione, dzięki temu nie ma potrzeby ciągłego podlewania. W miejscu słonecznym wymagają większych zabiegów pielęgnacyjnych, jednak posiadają dużo słodsze owoce. Najlepiej sadzić je na glebach żyznych i przepuszczalnych o kwaśnym odczynie, wzbogaconych obornikiem bądź kompostem. Powinny być one posadzone w odległości 25-30cm. Poziomki nie mogą być uprawiane jako poplon po malinach, truskawkach, pomidorach i ziemniakach. Jest to roślina odporna na mróz. Wśród zabiegów pielęgnacyjnych ważne jest podlewanie i odchwaszczanie.

Zbiór poziomki

Poziomki zbiera się od czerwca do pierwszych przymrozków. Należy zachować szczególną ostrożność, gdyż są to owoce szczególnie delikatne i podatne na uszkodzenia podczas transportu.